Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz’dan Özel Sektöre Tasarruf Çağrısı

TOBB’un 80. Genel Kurulu’na katılan Cevdet Yılmaz, cari dengeye yönelik değerlendirmelerini paylaştı ve tasarruf kapsamında özel sektöre çağrı yaptı. İşte detaylar;
Cevdet Yılmaz’dan Özel Sektöre Tasarruf Çağrısı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisinin gidişatına yönelik yorumlarını paylaştı. Orta Vadeli Program’ı adım adım hayata geçirdiklerini vurgulayan Yılmaz, bunun 3 yıllık bir perspektif olduğunu, bu kapsamda olumlu ve olumsuz etkilenmelerin olabileceğini savundu.

Türkiye’nin kalkınmakta ve gelişmekte olan bir ülke olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Yardımcısı, cari denge verilerine dikkat çekti. Cari dengeyi 2023’e kıyasla neredeyse yarı yarıya iyileştirdiklerini, geçen yılın ortalarında 60 milyar dolar civarında olan cari açığın bugün 32 milyar doların altına indiğini söyledi.

Cevdet Yılmaz, “Yatırımlarınızla, tasarrufunuz arasındaki fark kadar cari açık verirsiniz” ifadelerini kullandı. Bu dengenin yatırımları azaltarak değil, tasarrufları artırarak kurmak zorunda olduklarını, tasarrufun kamu ve özel sektörle bir toplum olarak sağlanması gerektiğini kaydetti.

Sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme için makro tasarrufların artması gerektiğini, bu konuda kamu olarak öncülük yapma gayretinde olduklarını ifade etti. Kapsamlı bir tasarruf programını başlattıklarını, ancak özel sektörün desteği olmadan hedeflere ulaşılamayacağını vurguladı.

“Destek Bekliyoruz”

Özel sektöre çağrı yapan Yılmaz, “Sizlerin desteğini her anlamda ortaya koyacağınız çalışmalar anlamında bekliyoruz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Kamu ve özel olarak daha fazla tasarruf edilmesiyle orta gelir tuzağı denilen sürecin açmazlarından çıkılabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Mayıs’ta kamuda tasarruf programına yönelik açıklamalar yaptı ve tasarruf paketinin ilk amacının kamuda verimliliği artırmak olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.