Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Açıkladı: Cari Açık 8 Ayın Zirvesinde

Merkez Bankası bugün Türkiye’nin ekonomik durumu ve dış ticaret ilişkilerindeki değişiklikleri anlamak için önemli bir gösterge olan ödemeler dengesi gelişmelerini paylaştı. İşte detaylar;
TCMB Açıkladı: Cari Açık 8 Ayın Zirvesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin uluslararası ticaret ve finansal ilişkileriyle ilgili olarak dış dünyayla olan tüm gelir ve ödemelerin toplamını ifade eden ödemeler dengesi gelişmeleri paylaşıldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün Mart 2024 dönemine ilişkin ödemeler dengesi gelişmeleri paylaşıldı.

Merkez Bankası tarafından açıklanan istatistiklere göre Mart ayında Türkiye’nin cari işlemler hesabı 4 milyar 544 milyon dolar açık verdi. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabıysa 782 milyon dolar fazla verdi.

Geçen ay açıklanan Şubat raporunda cari işlemler hesabında 7 ayın en yükseği olan 3 milyar 265 milyon dolar açık kaydedilmişti.

Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı Mart ayında 5 milyar 193 milyon dolar oldu. Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 2 milyar 241 milyon doları seviyesinde gerçekleşti. Alt kalemi olan seyahatten kaynaklanan net gelirler 2 milyar 104 milyon dolar oldu.

Söz konusu dönemde birincil gelir dengesi 1 milyar 604 milyon dolar net çıkış kaydederken, ikincil gelir dengesi kaleminde 12 milyon dolar net giriş oldu.

GCM Yatırım Banner

Yurt dışından sağlanan krediler incelendiğinde bankalar 1 milyar 54 milyon dolar, Genel Hükümet 27 milyon dolar ve diğer sektörlerse 385 milyon dolar net kullanım geçekleştirdi.

Merkez Bankası’nın verilerine göre resmi rezervlerde Mart ayında 10 milyar 281 milyon doları net azalış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.