Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Cari Açık Verilerini Paylaştı: 7 Aylık Rekor Var

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan, yılın ikinci ayına ilişkin dış ticaret ve ödemeler performansını ortaya koyan ödemeler dengesi istatistikleri geldi.
TCMB Cari Açık Verilerini Paylaştı: 7 Aylık Rekor Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomi yönetiminin en kritik sınavları arasında yer alan cari açık verileri geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat 2024 döneminin ödemeler dengesi gelişmelerini paylaştı.

Yılın ilk ayında 2 milyar 522 milyon dolar gelen cari açık, bir ay sonra 3 milyar 265 milyon dolara ulaştı. Beklentiler Şubat ayındaki açığın 3,65 milyar dolar seviyesinde olacağı yönündeydi. Böylece Türkiye cari dengede 7 ayın en yüksek aylık açığına imza atmış oldu.

Yıllıklandırılmış cari işlemlerde açık 31,84 milyar dolar olurken; TCMB verilerine göre altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 2 milyar 106 milyon dolar fazla verdi.

Merkez Bankası’nın açıklamasında, “Portföy yatırımları 4.415 milyon ABD doları tutarında net giriş kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 136 milyon ABD doları net satış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 98 milyon ABD doları net alış yaptığı görülmektedir” denildi.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarına ilişkin verilerde bankaların 2.659 milyon dolar, genel hükümet tarafının 3 milyon dolar ve diğer sektörlerin 500 milyon dolar net borçlanma gerçekleştirdiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası’nın rezerv bilgilerini paylaştığı veride, resmi rezervlerin 6.230 milyon dolar net düşüş yaşadığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.