Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tedbirler Bütün Kamuyu Kapsıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta açıklanan kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Detaylar geliyor…
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tedbirler Bütün Kamuyu Kapsıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB), İkiz Kuleler’de düzenlenen 80. Genel Kurulunda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi programını güçlendirecek önemli adımlar attıklarını belirterek, mali disiplini koruyarak para politikasının etkinliğini artıracaklarını ve enflasyonla mücadeleye güçlü destek sağlayacaklarını dile getirdi.

Erdoğan, bu hafta Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan kamuda tasarruf programının güçlendirilmesinde üç ana önceliğe vurgu yaparak, kamuda harcamaları kontrol altına alarak tasarrufları artırdıklarını, bütçe kalemlerini gıda, tarım, yeşil ve dijital dönüşüm gibi öncelikli alanlara yönlendirme kararı aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, yapısal reformları hızlandırdıklarını belirterek, “Türkiye, kaynaklarını verimli kullanmak zorunda olan bir ülke olarak, üretim ve tasarrufu bir arada tutmalıdır. Çevremizdeki gibi büyük yer altı zenginliklerimiz olmayabilir, ancak emeğimize ve üretimimize güvenmeliyiz. Gelirlerimizi artırmak için daha çok çalışmalı ve üretimimizi artırmalıyız.” diye konuştu.

Erdoğan: Paketin İlk Amacı Kamuda Verimliliği Artırmak

Tasarruf kültürünü ve verimliliği artırmak için talimat verdiğini ve ekonomi yönetiminin bu yönde kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü belirten Erdoğan, “Kamu malının korunması konusunda daima hassas davrandık. Mali disiplinden ödün vermedik ve bütçe açığını milli gelirin yüzde 2,4’ünde tutarak bu kararlılığımızı kanıtladık. Şimdi ise bu çıtayı daha da yükseltiyoruz” açıklamasında bulundu.

Paketin ilk amacının kamuda verimliliği artırarak tasarruf sağlamak olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, güçlü bir uygulama modeli hayata geçirerek bu paketi desteklediklerini ve tedbirlerin tüm kamu kurumlarını kapsadığının mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner

Tüm kamu idarelerinin ve personelinin tasarruf tedbirlerine uyması gerektiğini ifade eden Erdoğan, “Harcanan her kuruşun hesabının sorulması, kaynaklarımızın daha etkili ve öncelikli alanlarda kullanılmasını sağlayacaktır. Tasarruf kültürü benimsendikçe, cari açıktaki iyileşme hız kazanacak ve yerli üreticiler olumlu etkilenecek. Kamuda tasarruf ve verimlilik paketini sadece üç yıllık bir hedef olarak değil, sürekli bir kurumsal kültür olarak görmeliyiz.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın