Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: Arz Yönlü Tedbirlerle Enflasyonu Düşüreceğiz

Bakan Şimşek, 17 Mayıs’ta yaptığı açıklamada tasarruf tedbirleri kapsamındaki hedeflerini paylaştı ve Mayıs’tan sonra enflasyonun hızlı bir şekilde düşeceğini belirtti.
Şimşek: Arz Yönlü Tedbirlerle Enflasyonu Düşüreceğiz
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması’nda ekonomiye yönelik kapsamlı açıklamalarını paylaştı ve enflasyonda tek hane vurgusunu yineledi.

Şimşek, kamuda tasarruf tedbirlerine dikkat çekti ve bu tedbirlerde tarımı önceliklendirdiklerini söyledi. Enflasyonu arz yönlü tedbirlerle düşürmek istediklerini, Türkiye’nin tarımda çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Gıda arzını artırarak enflasyonla mücadelenin en büyük öncelik olduğunu, çiftçilere finansman desteği sağladıklarını dile getirdi.

Bakan Şimşek, ekonomik istikrar ve reform programını başarıyla yürüttüklerini ve güçlü sonuçlar almaya başladıklarını, vatandaşın en çok muzdarip olduğu enflasyonu tek haneye düşürmek istediklerini ifade etti. Bu kapsamda gereken tüm tedbirleri aldıklarını ve kararlı şekilde uyguladıklarını savundu.

“Enflasyon Zirve Yapacak”

Enflasyon oranının Mayıs’ta zirve yaptıktan sonra devam eden aylarda çok hızlı bir şekilde ineceğini vurgulayan Şimşek, fiyat istikrarının sürdürülebilir yüksek büyümenin ön koşulu olduğunu kaydetti. Bu kapsamda ekonomik programı kararlılıkla ve sabırla uygulamayı sürdüreceklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.