Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek TCMB Anketini Değerlendirdi: Enflasyonda Zirve Mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün Merkez Bankası tarafından açıklanan Piyasa Katılımcıları anketi sonrasında enflasyon mesajı verdi. Detaylar şöyle...
Bakan Şimşek TCMB Anketini Değerlendirdi: Enflasyonda Zirve Mesajı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası tarafından açıklanan Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi ile ilgili değerlendirmede bulundu. Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Şimşek, enflasyon beklentisindeki olumlu havaya dikkat çekti.

Uygulanan programın olumlu sonuçlarının enflasyon beklentilerine yansıdığını belirten Şimşek, “Yıl sonu enflasyon beklentisinde gerileme devam ederken, 12 ay sonrası beklenti ekim ayına kıyasla 12,1 puan azalarak yüzde 33,2 oldu. Beklentilerdeki iyileşme, enflasyon ataletinin kırılmasında ve kalıcı fiyat istikrarının sağlanmasında çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek, Mayıs ayında yıllık enflasyonun en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yılın kalan döneminde hızla gerilemesini beklediklerini vurguladı.

Enflasyon gerçekleşmelerinin de beklentileri etkilediğini ifade eden Şimşek, “Dezenflasyon sürecinin başlamasıyla beklentiler hedefimize daha hızlı yakınsayacaktır. Hedefimize ulaşmakta kararlıyız.” açıklamasında bulundu.

Merkez Bankası tarafından bugün açıklamam ‘Piyasa Beklenti Anketi’ sonucuna göre piyasa aktörlerinin 12 ay sonrasının enflasyon beklentisi yüzde 33,21 oldu. Bu oran, önceki anket döneminde yüzde 35,17’ydi. Yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 43,5 olarak gerçekleşti. Katılımcıların yıl sonu dolar/TL beklentisi 38,78 TL oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.