Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Mayıs Anketini Paylaştı: Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Tahmini

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen Piyasa Katılımcıları Anketi'nin Mayıs ayı bülteni yayımlandı. Raporda yıl sonuna ilişkin dolar ve enflasyon tahminlerine yer verildi.
TCMB Mayıs Anketini Paylaştı: Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Tahmini
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mayıs ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlandı. Ankette reel sektör ve finansal sektör temsilcilerinden oluşan 67 katılımcı yer aldı. Ankette katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 44,16 iken, bu anket döneminde yüzde 43,64 oldu.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 35,17 iken, bu anket döneminde yüzde 33,21 olarak belirlendi.  Ankette 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 22,05 ve yüzde 21,33 olarak gerçekleşmişti.

Merkez Bankası’nın anketinde yıl sonu dolar/TL tahmini de yer aldı. Buna göre katılımcıların cari yıl sonu dolar kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 40,01 TL iken, bu anket döneminde 38,78 TL oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 42,47 TL iken, bu anket döneminde 41,80 TL olarak gerçekleşti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Katılımcıların cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 51,43 iken, bu anket döneminde yüzde 51,51 oldu. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket döneminde olduğu gibi bu anket döneminde de yüzde 50,00 olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Anket geçen hafta TCMB Başkanı Fatih Karahan tarafından gerçekleştirilen yılın ikinci enflasyon raporu sunumunu takip ediyor. Karahan yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 36’dan yüzde 38’e çıkarıldığını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.