Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Otoyol-Köprü Ücretleri için Zam Açıklaması

Yap-işlet-devret modeline ilişkin tasarruf tedbirleri alınması beklenirken verilen zam kararına ilişkin Hazine ve Maliyet Bakanı Şimşek’ten açıklama geldi.
Şimşek’ten Otoyol-Köprü Ücretleri için Zam Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yılın başında fiyat düzenlemesi gören otoyol ve köprü geçiş ücretlerine dün gece saatlerinde gelen zam gündemde yer almaya devam ediyor. Enflasyonla mücadele kapsamında fiyat istikrarının sağlanması ve zamlara ara verilmesi gerektiği konuşulurken gelen yüzde 60’lık zam haberi dikkatleri ekonomi yönetimine çekti.

Hafta başında kamuda tasarruf paketini açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yap-işlet-devret (YİD) projelerinde kesintiye gidileceğini açıklamaması çokça eleştiri alırken, dün gelen zam haberi tepkileri daha da yükseltti.

Bugün Bakan Şimşek’ten otoyol ve köprü geçiş ücretlerine yapılan zamma ilişkin açıklama geldi. Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamasını paylaşan Şimşek, son fiyat artışlarının enflasyona etkisinin sınırlı olduğunu şu sözlerle aktardı:

“Köprü ve otoyollardaki son fiyat artışlarının yıllık enflasyona etkisinin yaklaşık 0,05 puan (taşımacılık maliyetleri kaynaklı tüm dolaylı etkiler dahil) ile sınırlı olacağını öngörüyoruz.”

2024 sonu için enflasyon hedefine ulaşma niyetinde olduklarının altını çizerek, “Mali disiplini güçlendirmek için aldığımız kararlarda dezenflasyon hedefimizi göz önünde bulunduruyoruz. Kamuda tasarruf ve verimlilik paketi ve önümüzdeki süreçte atacağımız diğer adımlarla maliye politikası olarak enflasyonla mücadeleye desteğimiz artarak devam edecek” dedi.

GCM Yatırım Banner

En Ucuz Geçişe Yüzde 60 Zam

Dün gece saatlerinde duyurulduğu üzere, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ve YİD kapsamında özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretlerine 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü saat 00.00’dan itibaren geçerli olacak şekilde zam geldi.

En ucuz geçiş ücretlerindeki zam 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yüzde 60’ı buldu.

Son zamla birlikte 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde otomobil geçiş ücreti 15 liradan 24 liraya yükseldi.

Osmangazi Köprüsü üzerinden yapılacak geçişlerde en düşük fiyatlandırma 290 liradan 399 liraya çıktı.

1915 Çanakkale Köprüsü’nde geçiş ücreti 295 TL’den 419 TL’ye, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 35 TL’den 49 TL’ye yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.