Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz Açıkladı! OVP Bu Tarihte Güncellenecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye ekonomisine dair değerlendirmede bulundu. OVP'nin güncelleneceği tarihi açıkladı. Detaylar haberde...
Cevdet Yılmaz Açıkladı! OVP Bu Tarihte Güncellenecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Reuters Haber Ajansı’na konuştu. Yaptığı konuşmada ekonomiye dair önemli noktalara değinerek, Orta Vadeli Program (OVP) hakkında konuştu.

Cevdet Yılmaz, OVP’nin Eylül ayında güncelleneceğini söyledi. Ekonomik tahminlerde yapılacak güncellemelerin başta cari açık ve bütçe olmak üzere büyük oranda olumlu yönde olduğunu kaydetti.

Tasarruf paketi hakkında konuşan Yılmaz, bu sayede bütçe açığının yüzde 5’in altına bile inmesinin mümkün olduğunu söyledi.

OVP’de bütçe açığının yüzde 6,4 olarak öngörüldüğünü hatırlattı.

“Enflasyonun Düşüşü Vatandaşı Pozitif Etkileyecek”

Bunun yanında enflasyon oranları hakkında konuşan Yılmaz, yaz aylarında bugüne kadar atılan adımların etkisiyle enflasyonda belirgin bir düşüş görüleceğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun düşüşünün vatandaşın beklentilerini pozitif etkileyeceğini aktardı. Bunun yanında yıl sonunda enflasyonun Merkez Bankası’nın yüzde 38 tahmine yakın tamamlanacağını bildirdi.

2025 yılını yüzde 20’nin altında, 2026’da tek haneli enflasyonun görüleceğini aktardı.

“Yabancı İlgisindeki Artış Doğrudan Yatırımlara Pozitif Yansıyacak”

Kara Paranın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu’nun (FATF) kısa süre önce Türkiye’ye geldiğini ve saha çalışmaları gerçekleştirdiğini söyledi.

Önümüzdeki ay Türkiye’nin gri listeden çıkmasını beklediğini bildirdi. FATF’in kamu ile özel sektörü de kapsayan görüşmelerin olumlu geçtiğini aktardı.

Yılmaz, Türkiye’nin gri listeden çıkarılması haricinde bir kararın siyasi olacağını ekledi.

Merkez Bankası’nın rezervlerinin yükseldiğine değinen Yılmaz, yabancı yatırımcı ilgisindeki artışa dikkat çekti. Yabancı ilgisindeki bu artışın önümüzdeki dönemde doğrudan yatırımlara da pozitif yansımasını beklediğini aktardı. Bahsi geçen doğrudan yatırımlar için hedef ülke ve sektörel çalışmalar yapıldığını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.