Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Önemli Veri: Perakende Satışlar Nisan’da Arttı mı?

Piyasalar FED’in yakından izlediği perakende satış verilerine odaklandı. Perakende satışlar 2024’ün Nisan ayında aylık bazda artış göstermedi. İşte detaylar;
ABD’den Önemli Veri: Perakende Satışlar Nisan’da Arttı mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların pürdikkat takip ettiği Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) kritik veriler gelmeye devam ediyor. Yatırımcılar 15 Mayıs’ta enflasyon verilerinin yanında perakende satışların beklentileri karşılayıp karşılamayacağını merak ediyordu.

ABD Nüfus Sayım Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede perakende satışlar Nisan’da yüzde 0,3 artış beklentilerine karşın aylık bazda değişmedi ve 705,2 milyar dolarda sabit kaldı. Yıllık bazda ise yüzde 3,8 olan beklentilerin altında, yüzde 3 olarak açıklandı. Perakende satışlar Mart ayında yüzde 0,7 seviyesinde artmıştı.

ABD’de perakende düzeyinde toplam satış değerini ölçen ve genel ekonomik aktiviteye yönelik önemli bir gösterge olarak kabul edilen perakende satışlar, ABD Merkez Bankası (FED) tarafından yakından takip ediliyor. FED, enflasyonu yüzde 2 seviyesine indirmek için ülkedeki ekonomik işleyişi, tüketicilerin harcama alışkanlıklarını ve enflasyon verilerini yakından takip ediyor.

Dünyanın en büyük ekonomisinde perakende satışlar ile aynı dakikalarda açıklanan enflasyon, Nisan’da yıllık bazda yüzde 3,4 olarak gerçekleşti.

FED Başkanı Jerome Powell, 14 Mayıs’ta yaptığı açıklamada enflasyonun düşeceğine yönelik güvenlerinin azaldığını belirtmişti. Powell, bir sonraki faiz toplantısında artırım beklemediğini, mevcut seviyede sabit tutulmasının muhtemel olduğunu dile getirmişti.

GCM Yatırım Banner

ABD Merkez Bankası, 1 Mayıs’ta politika faizini yüzde 5,25 – 5,50 seviyesinde sabit tuttu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın