Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beklenen Veri Geldi: ABD’nin Nisan Enflasyonu Açıklandı

Global piyasaların bu hafta kilitlendiği ABD'nin Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. Aylık artış beklentinin altında gerçekleşti. Rapora dair ayrıntılar haberde...
Beklenen Veri Geldi: ABD’nin Nisan Enflasyonu Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta küresel piyasalar tarafından en çok takip edilecek veri olan ABD’nin Nisan ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi raporu açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan rapora göre dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyon yıllık bazda yüzde 3,4 olarak gerçekleşti.

Ekonomistlerin beklentisi fiyat artışının yüzde 3,4 seviyesinde olacağı yönündeydi. Aylık bazdaki artış yüzde 0,4 olan beklentiye karşın yüzde 0,3 olarak açıklandı. Rakamlar Mart için açıklanan yüzde 3,5 olarak açıklanan yıllık artışı takip ediyor. Rapor FED’in ilerleyen süreçte uygulayacağı faiz politikasını etkileyecek niteliğe sahip.

Enflasyon raporu öncesinde FED Başkanı Jerome Powell enflasyon ve faiz politikasına ilişkin değerlendirmede bulunmuştu. Son 12 ayda mevsimsellikten arındırılmış tüm kalemler endeksi yüzde 3,4 arttı. Gıda ve enerji hariç tüm kalemleri kapsayan çekirdek enflasyon Nisan’da aylık bazda yüzde 0,3 artış kaydetti. Bu oran yıllık bazda ise yüzde 3,6 olarak gerçekleşti. Her iki artış da piyasa beklentileri ile uyumluydu.

Rakamlardaki geri çekilmeye rağmen, enflasyon FED’in yüzde 2 hedefinin üzerinde olmaya devam ediyor. Barınma ve benzin endeksleri Nisan ayında yükselirken, bu iki endeks, tüm kalemlerdeki aylık artış yüzde 70’in üzerinde katkı sağladı. Enerji endeksi ayda yüzde 1,1 artarken, gıda endeksinde değişiklik görülmedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın