Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’ye Faiz Almaya Gelen Yabancı 4,6 Milyar Dolar Daha Getirdi

Carry trade için Türkiye’ye para sokan yabancı yatırımcı son 7 haftada 13,6 milyar dolarını getirdi. Peki, “carry trade” nasıl işliyor? İşte yanıt;
Türkiye’ye Faiz Almaya Gelen Yabancı 4,6 Milyar Dolar Daha Getirdi
HABER GİRİŞ

Faizi düşük kalan ülkelerden borçlanıp yüksek faizli ekonomilere geçiş yapılması anlamına gelen “carry trade” yani “arakazanç” ticareti Türkiye’de gün geçtikçe artıyor. “Taşıma suyuyla değirmen döner mi?” sorusu ilerleyen günlerde yüksek sesle konuşulacak olsa da şu an döviz rezervlerini artırmaya ve TL’yi güçlendirmeye odaklanan Türkiye’de carry trade dertlere derman olarak görülüyor.

Yabancıların Türk bankaları ile yaptığı swap miktarı 10 Mayıs Cuma gününde kapanan haftada 4,6 milyar dolarlık yükseliş kaydetti.

Türkiye’ye yatırım için para getirmek yerine faiz almaya gelen yabancı yatırımcının artırdığı carry trade, gelen son verilerde görüldüğü üzere 2 aydan kısa bir sürede 13,6 milyar dolar artmış oldu.

Bloomberg’ün aktardığına göre yabancılar Japonya, ABD ve Avrupa gibi daha düşük faizli bölgelerden borç alıp Türkiye’de faize para yatırıyor.

Bu yöntemle yabancı yatırımcılar son 6 ayda yüzde 12’ye yakın oranda kazanç elde etmiş oldu. Aynı yöntem ise Rusya’da yatırımcılara yalnızca yüzde 8 kazandırdı.

GCM Yatırım Banner

William Blair International portföy yöneticisi Daniel Wood, Türkiye’de enflasyonun düşüşe geçmesi halinde carry trade için cazibenin daha da artabileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın