Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail’den Türkiye Kararı: Serbest Ticaret Anlaşması Feshedilecek

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin İsrail ile ticareti durdurma kararının ardından, İsrail’in serbest ticaret anlaşmasını feshedeceği öne sürüldü. Detaylar şöyle...
İsrail’den Türkiye Kararı: Serbest Ticaret Anlaşması Feshedilecek
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin Gazze’de ateşkes sağlanana ve insani yardım akışına izin verilinceye kadar tüm ticaretini durdurma kararının ardından, İsrail’in misilleme hazırlığında olduğu belirtildi.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Türkiye’nin ihracatı durdurma kararına karşılık olarak İsrail’in Türkiye ile olan serbest ticaret anlaşmasını iptal edeceğini ve Türkiye’den yapılan diğer ithalatlara yüzde 100 gümrük vergisi uygulayacağını belirtti. Smotrich, planın onay için kabineye sunulacağını ekledi.

Bu ayın başlarında Türkiye, Filistin topraklarındaki “kötüleşen insani trajedi” nedeniyle İsrail-Hamas savaşı sırasında İsrail’e ihracatı durdurduğunu duyurmuştu. Ticaret Bakanlığı, şirketlerin mevcut siparişleri üçüncü ülkeler üzerinden yerine getirebilmeleri için üç ay süreleri olduğunu bildirmişti.

Smotrich, “Erdoğan’ın İsrail’e ithalatı durdurma açıklaması, ekonomik boykot anlamına gelir ve Türkiye’nin taahhüt ettiği uluslararası ticaret anlaşmalarının ciddi bir ihlalidir” ifadelerini kullandı.

İsrail’in bu eylemlerinin Erdoğan iktidarda kaldığı sürece devam edeceğini vurgulayan Smotrich, “Erdoğan’ın görev süresi sona erdiğinde ve Türkiye vatandaşları İsrail düşmanı olmayan bir lider seçerse, Türkiye ile ticaret ilişkilerine geri dönmek mümkün olabilir” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Smotrich’in planına göre, serbest ticaret anlaşması kapsamında Türkiye’den İsrail’e ithal edilen mallara uygulanan indirimli gümrük oranları kaldırılacak ve Türkiye’den İsrail’e ithal edilen tüm ürünlere, mevcut vergi oranına ek olarak, malın değerinin yüzde 100’ü oranında vergi uygulanacak.

Açıklamada, maliye, ekonomi ve dışişleri bakanlıklarının da İsrail’in üretimini güçlendirecek adımlar atacağı ve Türkiye’ye olan bağımlılığı azaltmak için ithalat kaynaklarını çeşitlendireceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.