Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TESK’ten Tüm Borçlara İlişkin Talep: Yapılandırma Sağlanmalı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini belirtti.
TESK’ten Tüm Borçlara İlişkin Talep: Yapılandırma Sağlanmalı
HABER GİRİŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kamuda tasarruf paketi açıklanmasının ardından, esnaf ve vatandaşların rahatlaması için yeni bir borç yapılandırma kanununun çıkarılması gerektiğini söyledi. Kredi kartı borcundan trafik cezasına kadar tüm borçların yapılandırılması gerektiğini belirtti.

Palandöken, enflasyonun esnafı da büyük ölçüde etkilediğini belirterek, “Esnaf bugün sattığı malı yarın aynı fiyattan alamıyor. Giderleri artarken gelirleri azalan esnaf vergi ve prim borçlarını ödeyemiyor. Devlet bütçesine gelir sağlanması ve esnafın rahatlaması için kapsamlı bir yapılandırmaya ihtiyaç var.” diye konuştu.

Bütçe açığının 500 milyar TL’yi aşması nedeniyle vergi gelirlerini artırma çalışmalarının yapıldığını, ancak vergi artışlarının her zaman gelir getirmediğini ifade eden Palandöken, “Tahakkuk eden her 100 TL’lik verginin 15-20 TL’si ödenemiyor. Yeni bir vergi artışına gerek kalmadan mevcut borçlar tahsil edilirse, bütçe açığı azalır ve esnaf borç yükünden kurtulur” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun esnafı da etkilediğini, maliyetlerin fiyatlara yansıtıldığında müşterinin azaldığını, yansıtmazsa zarar ettiğini belirten TESK Başkanı, uzun vadeli ve faizsiz bir yapılandırma yapılırsa, piyasaların canlanabileceğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın