Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Değişmedi!

Euro Bölgesi'nde Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 2,4 seviyesinde sabit kalırken, Avrupa Birliği'nde yüzde 2,6'da istikrar gözlendi.
Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Değişmedi!
HABER GİRİŞ

Yoğun bir ekonomik takvimin takip edildiği haftanın son işlem gününde Euro Bölgesi’nin tüketici fiyat endeksi sonuçları da geldi. Eurostat tarafından açıklanan rakamlara göre Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon bir önceki aya göre değişmedi ve yüzde 2,4 düzeyinde sabit kaldı.

2023 yılının Nisan ayında yüzde 7 olan tüketici fiyatları 2024 Nisan’ında yüzde 2,4 düzeyinde gerçekleşti. Avrupa Birliği ülkeleri genelinde ise yüzde 2,6 oranında gerçekleşen TÜFE de bir önceki aya göre sabit kaldı. Avrupa Birliği’nde enflasyon 2023 Nisan’ında yüzde 8,1 düzeyindeydi.

Euro Bölgesi Enflasyon - Nisan 2024
Kaynak: Eurostat

Bölgede en düşük yıllık oranlar yüzde 0,4 ile Litvanya’da, yüzde 0,5 ile Danimarka’da ve yüzde 0,6 ile Finlandiya’da gözlendi. En yüksek yıllık TÜFE ise yüzde 6,2 ile Romanya’da, yüzde 4,9 ile Belçika’da ve yüzde 4,7 ile Hırvatistan’da gerçekleşti.

Nisan 2024 tüketici fiyatları, Mart dönemi ile karşılaştırıldığı zaman 15 üye devletin enflasyonunda düşüş gözlenirken, 4’ünde sabit kaldı. Bölgenin 8 ülkesinde ise enflasyon artış gösterdi.

Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası bir yıllık süreçte başarılı sonuçlar vererek enflasyonda düşüş hızlı bir şekilde gözlenirken, faiz indirimlerine ne zaman başlanacağı merak ediliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.