Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Türk Yatırım Fonu Açıklaması: 500 Milyon Dolar Sermaye

Bakan Şimşek, Türk Yatırım Fonu'nun 500 milyon dolar kayıtlı sermaye ile kurulacağını, fonun hem kamu hem de özel sektör yatırımlarının ivmelenmesini sağlayacağını söyledi.
Şimşek’ten Türk Yatırım Fonu Açıklaması: 500 Milyon Dolar Sermaye
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Yatırım Fonu Guvernörler Kurulu Açılış Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde güçlendirilen Türk Yatırım Fonu’nun operasyonel hale getirildiğini duyurdu.

Bakan Şimşek, fonun kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Bugün, fonun operasyonel hale gelmesine ilişkin ilk kararların alınacağı tarihi bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Türk Devletleri’nin 2024 sonunda 1,9 trilyon dolar ekonomik büyüklüğe ve 178 milyon nüfusa ulaşması bekleniyor. Amacımız, ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesini sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Şimşek, 500 milyon dolar sermaye ile kurulan fonun, kamu ve özel sektör yatırımlarını hızlandıracağını belirterek, fonun KOBİ’lerin büyümesi ve altyapı, yenilenebilir enerji, tarım ve turizm gibi alanlarda kritik rol oynayacağını vurguladı.

İstanbul Stratejik Merkez Olacak

Fonun İstanbul’da kurulmasına karar verdiklerini açıklayan Şimşek, üye devletlerin destekleri için teşekkür etti. İstanbul’un jeopolitik konumu, güçlü girişimcilik ekosistemi ve nitelikli beşeri sermayesinin fona büyük katkılar sunacağını ifade etti.

Şimşek, fonun yüksek standartlı bir uluslararası finans kuruluşu olmasını hedeflediklerini belirterek, organizasyon yapısı, karar alma mekanizmaları, insan kaynakları, risk yönetimi, izleme ve denetleme fonksiyonlarının uluslararası en iyi uygulamalara uygun olarak tasarlandığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Şimşek, Macaristan’ın fona üye olma isteğini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Macaristan’ın üyelik sürecinin tamamlanması önem verdiğimiz gündem maddelerinden biri olacaktır. Fon, başarılı iş birliklerine örnek olacaktır” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.