Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya Hükümeti 50 Milyar Euro Değerindeki Destek Paketini Açıkladı

Koronavirüs salgınıyla çetin bir mücadele veren ve 29 bine yakın vatandaşını kaybeden İspanya, ekonomiyi canlandırmak için yeni teşvik kararları aldı.
İspanya Hükümeti 50 Milyar Euro Değerindeki Destek Paketini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

İspanya koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkeler arasında; ABD, Brezilya, Rusya ve Hindistan’dan sonra 5. sırada geliyor. Ülkede son açıklanan verilere göre 297 bin Covid-19 vakası var. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 28 bini aşmış durumda.

Getirilen kısıtlamalar ülkedeki işsizliğin yılın ilk çeyreğinde %14,4 seviyesine yükselmesine sebep oldu. Merkez Bankası ilk çeyrekte %4,1 oranında azalan gayrisafi yurt içi hasılanın en iyi senaryoda bile bu yıl %15 küçüleceğini öngördü.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, salgının zarar verdiği ekonomiyi desteklemek için 50 milyar Euro’luk destek paketi açıkladı.

İspanya’da vaka sayısı nispeten hız kesse de ölümler halen günlük 400-500’lerde seyrediyor. Genel olarak bakıldığında yaşadığımız sağlık krizinin en çok etkilediği ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan İspanya’da hükümet ekonomiyi desteklemek için aldığı yeni planladı açıkladı.

İstihdam Yaratma ve Ekonomiyi Yeniden Canlandırma Anlaşması imza töreninin ardından konuşan Başbakan Sanchez, yeni bir ekonomi temeli attıklarını söyledi. Bu süreçte yeni istihdamlar yaratmak adına fikir birliğinin önemine dikkat çekti.

İspanya Coronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometers

50 milyar Euro’luk destek paketinin 40 milyarının şirketlerin yeni yatırımları için kullanılacağı ve kontrolün Resmi Kredi Enstitüsü (ICO) tarafından gerçekleştirileceği ifade edildi.

Kalan 10 milyar Euro’luk kısım Devlet Sanayi Katılımları Kurumu (SEPI) tarafından yönetilecek. Bu da salgın döneminde zarar gören ve finansal açıdan sıkıntıya giren şirketleri desteklemek için kullanılacak.

Avrupa Birliği fonlarından kullanılacak 150 milyar Euro’nun ülkenin büyümesine katkı sağlayacak yatırımlar için kullanılacağı açıklandı.
IMF İspanya Ekonomisi Tahmini
Kaynak: IMF

İspanya ekonomisi 2020’nin ilk çeyreğinde %5,2 daraldı. Uluslararası Para Fonu (IMF), ülke ekonomisinin koronavirüs salgınından dolayı bu yıl %12,8 oranında küçüldükten sonra, 2021’de %6,3 büyüyeceği tahmininde bulundu.

İspanya Merkez Bankası bu oranın %15’lere, işsizliğin ise %23’lere çıkacağını düşünüyor. Ayrıca kamu borcunun GSYİH’ye oranının %115’e ulaşması öngörülüyor.

Bu arada Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi üyesi Olli Rehn, pandeminin orta vadede dezenflasyon riski oluşturduğunu söyledi.

Euro Bölgesi’ndeki son duruma ilişkin değerlendirme yapan Rehn, “Geçmişteki krizden çıkarılan derslerden biri, finans piyasasında paniği kontrol altına almak ve ekonomik çöküşü önlemek için para politikasının karşı konulmaz gücüne başvurmak.” açıklamasına yer verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu