Yatırım yapmaya başla!

Turizmcilerin Aksine İş Dünyası Kurban Bayramı Tatilinin Uzatılmasını İstemiyor

Turizm sektörü temsilcileri Kurban Bayramı tatilinin Ramazan’da olduğu gibi 9 güne uzatılmasını isterken, iş dünyası ivme kaybı yarattığı için bu tür kararları desteklemiyor.
Turizmcilerin Aksine İş Dünyası Kurban Bayramı Tatilinin Uzatılmasını İstemiyor

9 gün tatil yaptığımız Ramazan Bayramı turizmciler için oldukça karlı geçmişti. Bayram tatilinin uzatılmasıyla yerli turistler Güney Ege kıyılarına akın ederken, yurdun tüm sahillerindeki otellerde de doluluk oranı %100’e yaklaştı.

Kurban Bayramı tatilinin uzatılıp uzatılmayacağına dair resmi bir açıklama gelmedi. Turizmciler tıpkı geçen bayramda olduğu gibi 9 güne uzatılmasının iç piyasayı canlandıracağını düşünüyor. İş dünyası ise verimliliği düşürdüğü için tatilin uzatılmasını istemiyor.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, Ramazan Bayramı’ndaki 9 günlük tatilde tüm tesislerde doluluk oranının arttığını söyledi.

Ülkay AtmacaBlok tatillerin uzatılmasının önceden açıklanmasının iç piyasayı canlandırmasının yanında, insanlara da uygun tatil yapma fırsatı tanıdığını belirten Atmaca, aynı kararın Kurban Bayramı’nda alınmasını istedi.

Bu tatillerin çok daha önce bir tarihte açıklanmasının, daha fazla pozitif sonuç getireceğini söyledi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Ramazan Bayramı sonrası yaptığı açıklamada, tatil süresince sektörün 10 milyar lira değerinde ekonomik değer kazandığını belirtmişti.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da 11 – 14 Ağustos tarihlerine denk gelen Kurban Bayramı tatilinin 9 güne birleştirilmesini isteyenlerden.

Osman AyıkTatil boyunca Antalya’da 400 bin kişinin konakladığını ve tesislerde doluluk oranının %100’e ulaştığını söyleyen Ayık, aynı verimi Kurban Bayramı’nda da görmek istediklerini belirtti. İç pazarda iyi gelişmeler olmasına rağmen halen istedikleri rakamları göremediklerini, bayram tatilinin bu zamana kadar açıklanmamış olmasının ise doğru olmadığını söyledi.

Seyahat etmeyi seven kişilerin erken rezervasyon imkanlarından yararlanabilmesi için bu tür blok tatillerin aylar öncesinden haber verilmesi gerektiğini aktaran Ayık, son anda yapılan programlar nedeniyle vatandaşın düşük fiyatlardan faydalanamadığını sözlerine ekledi.

Öte yandan iş dünyası ivme kaybına yol açması ve verimliliği düşürmesi açısından tatilin uzatılmasını doğru bulmuyor.

İş Dünyası Tatil İstemiyorAnkara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, turizm sektörünün zaten yeterince hareketli olduğunu ve bu bayramda tatili uzatmaya gerek olmadığını söyledi. Uzun tatillerin turizm bölgelerinde ekonomik hareketliliği artırdığını fakat diğer taraftan üretimleri kesintiye uğratarak iş hacmini daralttığını ifade etti.

Bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizmin artmasının kendilerini de çok mutlu ettiğini söyleyen Atmaca, şu an zaten iyi bir yerde olduğunu, bu nedenle tatil yapmak yerine üretime ve ihracata enerji harcanması gerektiğini dile getirdi.

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan da tatil süresince yaşanan iş günü kaybının etkilerinden bahsetti. Reel ekonomiyi olumsuz etkileyen bu tür kararlardan vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Bahçıvan, ilk altı ayda ihracattaki düşüşte Haziran ayında yapılan tatilin etkisi olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum