Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

İnşaat Sektöründe İstihdam Üçüncü Çeyrekte Azaldı

2017 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin inşaat sektörü istihdam verileri açıklandı. İstihdam söz konusu dönemde geçen yılın aynı çeyreğine göre düşüş gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılının üçüncü çeyreğine yönelik, İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri‘ni açıkladı. Buna göre yılın üçüncü çeyreğinde inşaat sektöründeki istihdam, geçen yılın aynı dönemine göre %7,9 azaldı ve 70,3’e geriledi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi 66,8’e geriledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü istihdamı, bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %7,9 azalırken; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdamı da söz konusu dönemde %1,2 geriledi ve 66,8’e indi.

Takvim etkisinden arındırılmış inşaat sektöründe çalışan saat endeksi, 2016’nın üçüncü çeyreğine göre %5,8 gerileyerek 65,5’i düştü.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat sektöründe çalışan saat endeksi yılın bir önceki çeyreğine göre %2,1 azaldı ve 62 değerine indi. Takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksi 2016’nın üçüncü çeyreğine kıyasla, %1,7 artış gösterdi ve 181,6’ya çıktı.

İnşaat sektörünün istihdamı verdiğimiz rakamlarda görüldüğü üzere azalırken, konut kiraları artmaya devam ediyor.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi Ekim sonuçları yayımlandı. Türkiye İş Bankası desteğiyle hazırlanan çalışmaya göre, Ekim ayında kiralar en fazla Bursa’da artış gösterdi. 68 ili kapsayan çalışmaya göre, kiralık konut fiyat endeksi geçen yılın Ekim ayına göre %5,84 oranında artış gösterdi. Metrekare başına konut kira değerlerinin en fazla yükseldiği şehir %2,21 artışla Bursa olurken, en fazla düşüş gösteren şehir %2’lik gerileme ile Kars oldu.

Kira fiyatlarının yıllık bazda en fazla yükseldiği iller sırasıyla; Aydın, Kırklareli, Yozgat, Balıkesir ve Edirne oldu.

Kira fiyatlarında aylık rekor Bursa’da olurken, yıllık en büyük artış Aydın’da meydana geldi. Kiralık konut fiyatlarının %22,89 artış gösterdiği Aydın’ı; %20,79 artışla Kırklareli, %19,59 artışla Yozgat, %18,90 artışla Balıkesir ve %18,29 artışla Edirne izledi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle