Yatırım yapmaya başla!

İMSAD/Erdoğan: İnşaat Malzemeleri İhracatında 23 Milyar Dolar Zirvesine Gidiliyor

Sektördeki gelişmeleri değerlendiren İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, daha önce ulaşılan ve zirve olarak kabul edilen 23 milyar dolarlık inşaat malzemeleri ihracatında, yeniden artış olduğunu anlattı.
İMSAD/Erdoğan: İnşaat Malzemeleri İhracatında 23 Milyar Dolar Zirvesine Gidiliyor

Fırtınalı Havada Dümende Olmak başlığıyla düzenlenen Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) Gündem Buluşmalarının açılışında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, inşaat malzemeleri ihracatında daha önce ulaşılan 23 milyar dolar seviyesine doğru gidildiğini söyledi. Bu seviyenin zirve olarak kaydedildiğini belirten Erdoğan, bir ara 15 milyar dolara gerilediğini, ancak yeniden yükselişe geçildiğini söyledi.

İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, sektörün son yıllardaki daralmaya bağlı olarak 100 milyar dolara gerilediğini belirtti.

İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan100 milyar dolarlık rakamın 21,5 milyar dolarının ihracat, geri kalanının iç pazara ait olduğunu söyleyen Erdoğan, tonaj açısından ihracatının 120-130 milyon ton olduğunu ve bunun 40 milyon tonunun inşaat malzemelerinden oluştuğunu ifade etti.

Bakanlık’tan alınan verilere göre Türkiye kara ve demir yollarında 950 milyon ton yük taşındığını, bunun 250 milyon tonunun inşaat malzemeleri, 200 milyon tonunun ise bu malzemeleri üretmek için taşınan madenler olduğunu ekledi.

Son yıllarda yaşanan olumsuzluklar sebebiyle, bir dönem yurt dışında 30 milyar doları gören Türk müteahhitlik sektörünün ciddi oranda düşüş yaşadığını fakat bunun üstesinden geldiğini anlattı.

Türkiye’nin inşaat malzemelerinde en önemli pazarlarının başında Amerika ve Avrupa Birliği ülkeleri geliyor.

İnşaat Malzemeleri İhracatFerdi Erdoğan sanılanın aksine gelişmiş ülkelere daha çok ihracat yapıldığını, en fazla ihracat yaptığımız ülkeler arasında ise; Almanya, Fransa, Amerika, İngiltere, Irak, İran ve Kanada gibi isimlerin olduğunu belirtti. Batı standartları ile üreterek, Doğu fiyatlarıyla ihracat yaptıklarını, Afrika’nın potansiyelinin ise çok yüksek olduğunu anlattı.

İç pazardaki küçülmeden de bahseden Erdoğan, 2018 yılında konut satışlarındaki düşüşe bağlı olarak inşaat sektöründe daralma olduğunu fakat buna tam tersi; havalimanları, enerji santralleri ve demir yolları yatırımlarının arttığını açıkladı.

Eczacıbaşı Topluluğu Üst Yöneticisi (CEO) Atalay Gümrah, sektörde belirsizliğin ve değişkenliğin çok yüksek olduğunu ifade etti.

Sektörde Belirsizlik ÇokBöylesi bir ortamda pazarda daha çok yer alarak, müşterilerle zaman geçirilmesi gerektiğini söyleyen Gümrah, tüm sıkıntılara rağmen fırsatlar barındıran alt sektörlerin ve projeleri olan akıllı müşterilerin her zaman olacağını sözlerine ekledi. İş dünyasında hayalperestliğe ve umutsuzluğa yer olmadığını anlatan Gümrah; çözüm üreten ve fırsatlar yaratan kişiler olmaları gerektiğini vurguladı.

Bu ülkede birçok zorlukla karşılaştıklarını vurgulayarak; “Fırtına yabancımız değil. Her fırtınada yeniden öğreniyoruz yüzmeyi, yüzdürmeyi, demir almayı, yeni limanlara varmayı. Bu zor günleri de atlatacağımıza, ülke olarak, sektör olarak sıkıntıların üstesinden geleceğimize inanıyorum.” ifadesini kullandı.

İnşaat malzemeleri sektörünün orta-düşükten, orta-yüksek teknoloji grubuna taşınması gerekiyor.

Yüksek Teknolojiye GeçilmeliAtalay Gümrah sürdürülebilirlik ve süreklilik açısından güçlü yapılar kurulması, geçmiş deneyimler göz önünde bulundurularak günün ihtiyaçlarına cevap verecek çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. İnsan kaynağına sahip köklü kuruluşların küresel düşünmesi gerektiğini, bunun yanında inovasyona, dijitalleşmeye ve yaratıcılığa da öncelik verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

“Maalesef orta-düşük teknolojili sektörler arasında listelenen inşaat malzemeleri sektörümüzü teknoloji kullanımı ile geliştirerek, kısa vadede orta-yüksek gruba taşımalıyız.” diyen Gümrah, bu sayede şirketlerin gelecekte güçlerini sürdürebileceğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum