Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Ekonomik Toparlanma Eylül’de Sürerken Ekim’de Tersine Dönebilir

Ağustos ayı GSYİH verileri üzerine görüş bildiren ING, İngiltere ekonomisindeki toparlanmanın muhtemelen sürmeyeceğini ve Ekim’de trendin tersine dönebileceğini öngördü.
İngiltere’de Ekonomik Toparlanma Eylül’de Sürerken Ekim’de Tersine Dönebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19’dan ekonomik olarak en kötü etkilenen gelişmiş ekonomiler arasındaki İngiltere, dün açıkladığı Ağustos ayı GSYİH verileriyle hayal kırıklığı yarattı.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) İngiltere’nin gayrisafi yurt içi hasılasının salgının başlamadığı Şubat dönemine göre yüzde 9,2 daha düşük seviyede olduğunu belirtirken vakalardaki artış ve getirilen yeni tedbirlerle iyileşme hızı geriledi.

ONS verileri üzerine görüş bildiren ING ekonomisti James Smith, İngiltere ekonomisinin yeniden açılmasının Ağustos ayında GSYİH’ye mütevazı bir artış daha kattığını ancak yeni virüs önlemlerinin yaklaşmasıyla dördüncü çeyrekte toparlanmanın duracak gibi göründüğünü söyledi.

Ekonomist, ulusal ağırlamanın iki haftalığına kapatılmasının aylık GSYİH’yi yüzde 2 ila 3 oranında vurabileceği konusunda uyardı.
İngiltere Ağustos GSYİH
Kaynak: ONS

Ayrıca eğlence ve konaklama sektörünün devam eden yeniden açılması, GSYİH’nin aylık %2,1 artmasına yardımcı olduğundan İngiltere ekonomisinin Ağustos’ta bir kez daha yükseldiğini ekledi. ING, Eylül ayı GSYİH’sinde okulların ve diğer eğitim ortamlarının yeniden açılmasını yansıtması için benzer büyüklükte başka bir artış beklerken üçüncü çeyrek büyümesinin yüzde 16 civarında olması gerektiğini bildirdi.

Bunun da ekonomiyi virüs öncesi seviyelerin yüzde 8-9 altına ulaştıracağını savundu. ING, Covid-19’un İngiltere’de bir kez daha yaygınlaşması durumunda Ekim GSYİH’sinin tersine dönme ihtimalini “oldukça yüksek” ifadeleriyle değerlendirdi.

İskoçya’nın ilk iki haftalık dönem için barlar ve restoranlara yeni kısıtlamalar getirdiğini ve raporların İngiltere’nin bazı bölgelerinin bunu muhtemelen takip edeceğini gösterdiğini ekledi.

ING, İngiltere nüfusunun yaklaşık beşte birinin Covid-19 yaygınlığının 100 bin kişi başına 150 yeni haftalık vakanın üzerinde olduğu bölgelerde yaşadığını tahmin etti.
İngiltere Nüfus 5'te 1 Covid Otalama Yoğun Yerlerde Yaşıyor
Kaynak: ING

Bunun GSYİH için ne anlama geldiğini sorgulayan ING, bazı hesaplamalara göre ulusal düzeyde ağırlamanın iki haftalığiına kapatılmasının aylık GSYİH’yi yaklaşık %2-3 oranında düşüreceğini öngördü.

Şu anda çok olası görünmese de dükkanların tekrar kapatılmasının oranı yüzde 5’e kadar çıkarabileceği de belirtildi. Ancak bu tür kısıtlamaların kaçınılmaz olarak daha uzun sürebilme ve büyüme üzerindeki etkiyi artırabilmesine dair açık bir risk olduğu dile getirildi.

Başka bir deyişle Mart ve Nisan’daki ilk kilitlemeden farklı olarak sektörlerin çoğunun açık tutulduğunu varsayarak doğrudan GSYİH darbesinin daha mütevazı olacağı söylendi.

Artan vakaların dolaylı etkisinin de önemli olacağı vurgulanırken kısıtlamaların daha az katı olduğu ülkelerde bile tüketicilerin hareketlerini gönüllü olarak sınırlandırdığına dair kanıtların bulunduğu hatırlatıldı.
İngiltere 10 Ekim Vaka
Kaynak: Worldometers

Şimdiye kadar durum böyle olmasa da İngiltere’de ziyaretçi sayısının yeniden düşmeye başladığına dair bazı işaretlerin olduğu bildirildi.

ING’ye göre yeni kısıtlama tehdidi ve getirdiği belirsizlik işe alma planlarını da etkileyebilecekken aynı zamanda bazı şirketleri çalışanları izinli olarak geri getirirken, personel düzeylerinde daha muhafazakar bir yaklaşım benimsemeye sevk edebilirdi.

Maalesef, şu anda işsizliğin bu yılın sonlarında veya önümüzdeki yılın başlarında yüzde 9 veya 10’a yükselmesini beklediklerini aktararak şöyle devam etti:

“Tüm bunlar, İngiltere Merkez Bankası’nın Kasım toplantısında harekete geçmesi için daha fazla baskı yaratıyor. İşsizlik oranı, önceki %7,5 tahmininden daha fazla artacak gibi görünürken, iyileşme muhtemelen Ağustos tahmininden daha uzun sürecek. BOE’nin varlık alım hedefinin daha da genişletmesini bekliyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu