Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de 2,6 Milyon Çalışan Kovulmayı Bekliyor

Yayımlanan yeni bir rapor, İngiltere’de en az altı aydır yaklaşık 2 milyon kişi işsizken 2,6 milyon kişinin de işini kaybetmeyi beklediğini gösterdi.
İngiltere’de 2,6 Milyon Çalışan Kovulmayı Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’nin en önemli ekonomik düşünce kuruluşlarından Resolution Foundation, son raporunda ülkenin işgücü piyasasına dair karamsar tahminlerde bulundu. Virüsün işgücü piyasası üzerindeki etkisini değerlendiren üçüncü raporunda kuruluş,

Ocak ayında neredeyse iki milyon kişinin işsiz ya da izne ayrılmış (en az altı aydır) olduğunu bildirdi. Mevcut kilitlenmenin işgücü piyasasındaki farklı gruplar üzerindeki etkisini de alan kurum; ağırlama, süpermarket dışı perakende, sanat ve eğlence sektörlerinde çalışanlarla genç işçiler ve en düşük maaşlıların en çok etkilendiğini aktardı.

Ankette, şu anda çalışan işçilerin yaklaşık %8’i (2,6 milyon insan) ya önümüzdeki üç ay içinde işlerini kaybetmeyi bekliyor ya da onlara işten çıkarılacakları söylendi.
İngiltere Ocak En Az 6 Aydır 2 Milyon İşsiz
Kaynak: Resolution Foundation

Ocak ayında en az 6 aydır işsiz ya da izne çıkarılmış 2 milyon çalışanın olduğunu vurgulayan kuruluş, 3 Mart’ta açıklanacak bütçede durumun ele alınması gerektiğini savundu. Resolution Foundation Ekonomisti Nye Cominetti; krizin onuncu ayında yaklaşık 2 milyon insanın işgücü piyasasında Covid’den etkilendiğini, en az 6 aydır çalışmadığını söyledi.

İngiltere’nin ekonomik beklentileri sonunda iyiye giderken iş güvensizliğinin yüksek kalmaya devam ettiğini ekledi. Şansölye Sunak’ın bütçede izin programını kademeli kaldırmak için rota belirlemesi gerektiğini savundu. Bunun yükselen işsizliği frenleyeceğini ve firmaları işçileri geri çağırmak için cesaretlendireceğini dile getirdi.

Resmi tahminlere göre işsizlik oranı bu yılın sonlarında yüzde 7‘yi aştı ve halen çalışanların on üçte biri işlerinden korkuyor. Rapordaki kilit noktalar arasında on iki kişiden birinin pandemi sona erdiğinde sektör değiştirme isteği bulunuluyor.

Bu rakam, krizden en az altı ay için izinli olanlarda %21’e yükseliyor. Konaklama sektöründe çalışanların neredeyse dörtte biri alan değiştirmek isterken genel durum, çok fazla potansiyel karar değişikliği anlamına geliyor. Yaklaşık yedi işçiden biri de şu anda başka bir iş aradığını söylüyor ve onda biri de önümüzdeki üç ay içinde onlara katılmayı planlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu