Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Hükümeti Anlaşmasız Brexit İhtimaline Ekstra 2.6 Milyar Dolarlık Bütçe Ayırdı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un anlaşmasız Brexit meselesini ortaya atmasıyla hükümet bu duruma hazırlanmak için ekstra 2.6 milyar dolarlık bütçe ayırdı.
İngiliz Hükümeti Anlaşmasız Brexit İhtimaline Ekstra 2.6 Milyar Dolarlık Bütçe Ayırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Johnson’ın Başbakanlık görevine başlamasıyla adeta onunla özdeşleşen anlaşmasız Brexit meselesi, onun bu konuda ciddi olduğunun sinyallerini vermesiyle tansiyon daha da yükselmişti. Önceki günlerde anlaşmasız Brexit için toplantılara başlayan İngiltere hükümetinin bu kararı, sterline dolar karşısında değer kaybettirmişti.

İngiltere’nin anlaşmasız olarak Avrupa Birliği’nden ayrılacağına dair görüşler artarken, ülkenin hükümeti “sert Brexit”e hazırlık için ekstradan 2.6 milyar dolarlık bütçe ayırdığını açıkladı.

İngiltere'nin Anlaşmasız Olarak Avrupa Birliği'nden Ayrılacağına Dair Görüşler Arttı31 Ekim tarihinde anlaşmalı ya da anlaşmasız olarak AB’den ayrılma sinyalleri veren Johnson’ın bu açıklamasıyla Birleşik Krallık hükümeti harekete geçti ve harcamalarını iki katına çıkarmaya karar verdi.

Hazinenin Çarşamba günü yaptığı e-posta açıklamasında toplamda 2.5 milyar dolar tutarındaki bütçenin Birleşik Krallık Maliye Bakanı Sajid David tarafından ayrıldığı bildirildi. Ayrılan bu bütçe sınır ile gümrük altyapısında iyileştirme ve kritik tıbbi maddelere erişim için olmakla birlikte 1.1 milyar dolarlık kısmı acil ödenecek.

Alınan bu kararla anlaşmasız brexit harcamalarının bu mali yıla ilişkin tutarı 4.2 milyar pounda çıkarıldı. Ayrıca sert Brexit meselesi için tahsis edilen toplam bütçe 6.3 milyar pound oldu.

Bu Mali Yıla İlişkin Tutar 4.2 Milyar Pound'a ÇıktıDiğer taraftan 2019 yılı İngiltere’de Brexit konusunda belirsizliklerin yaşandığı bir yılken, korku ve endişeler devam edecek gibi görünüyor. Bu meselenin ülkeyi tam gelişmiş bir resesyona sürüklediği İngiltere Bütçe Sorumluluğu Ofisi tarafından ortaya atılmıştı.

Kısa zaman önce ülkenin Başbakanlık basın ofisi, Johnson’ın ülkeyi bloktan anlaşmalı ayırmayı başaramama olasılığına karşı hazırlıklarını sürdürüyordu. Ardından gelecek haftalarda AB’ye daha iyi bir Brexit anlaşması için baskı yapılacağı konusunda açıklama yapılmıştı.

AB’den anlaşmasız olarak ayrılma ihtimalinin iş liderlerini endişelendirdiği ve sterlini Johnson’ın Başbakanlık görevine başladığı günden bu yana en zayıf seviyesine düşürdüğü biliniyor. İngiltere hükümetinin anlaşmasız Brexit çalışmalarını hızlandırmasına piyasalar sert tepki gösterdi. Bunun en iyi örneği sterlinin son 28 ayın en düşük seviyesine gerilemesi oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu