Yatırım yapmaya başla!

İNDER/Durbakayım, Ağustos’ta 111 Bine Dayanan Konut Satışlarını Yeterli Bulmadı

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Ağustos ayında görülen konut satış artışlarını tatmin edici bulmadığını açıkladı.
İNDER/Durbakayım, Ağustos’ta 111 Bine Dayanan Konut Satışlarını Yeterli Bulmadı

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, TÜİK tarafından bugün açıklanan Ağustos ayı konut satış rakamlarını değerlendirmeye aldı. Açıklanan rakamlar bu yıl 2018’in aynı dönemine kıyasla %5,1 oranında artan konut satışlarının 110.538 adet seviyesinde gerçekleştiğini ortaya çıkardı.

Konu hakkında görüş bildiren Durbakayım, Ağustos’ta yıl ortalamasını aşarak 111 bine dayanan konut satış miktarının buna rağmen yeterince tatmin edici olmadığını öne sürdü.

Durbakayım Konut Satışlarını Yeterli BulmadıYazılı açıklamasında TCMB’nin faiz indiriminin ardından pek çok kamu bankası ile özel bankanın konut kredisi faizlerini indirmesine değinen Durbakayım, bu durumun sektördeki talebi artırdığını vurguladı.

Bu konuda bir hamle geçtiğimiz günlerde Vakıfbank’tan geldi. Bireysel ihtiyaç ve konut kredisi faizlerini 2019 yılı içinde üçüncü kez düşüren banka, 500 bin TL’yi aşan konut kredisi faiz oranını aylık %1,15 seviyesine indirdi. Konutta 500 bin TL altındaki kredilerde ise aylık faiz oranını %0,99’da sabit bıraktı.

Konu hakkında açıklamalarını sürdüren Durbakayım, Ağustos ayında meydana gelen yüksek artışa rağmen konut üreticilerinin satışlardan memnun olmadığını belirtti. Mevcut satışlarda iki önemli noktanın eksik olduğuna işaret etti.

Eksik gördüğü iki noktadan birini ikinci el pazarı olarak açıklayan Durbakayım, ipotekli satışların kaynağında kamu bankalarının bulunmasını ikinci nokta olarak bildirdi.

İpotekli Satışların Kaynağında Kamu Bankaları BulunuyorKaydedilen konut satışlarının büyük bir kısmının ikinci el pazarında gerçekleştiğini söyleyen Durbakayım, Türkiye genelindeki ipotekli satışların 2018’in aynı döneminde göre %168 artarak 34 bine dayanmış gibi görünmesine rağmen bu satışların kaynağında da kamu bankalarının bulunduğuna işaret etti.

Durbakayım konut kredisine yönelik olan faiz teşvikinin yalnızca birinci el pazarına yapılması gerektiğini savundu. Bununla birlikte özel bankaların da bu faiz indirimlerine destek sağlamasına ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Bu noktada konut satışlarında yabancıların payının arttığına değinen Durbakayım, bu durumun istikrarlı bir şekilde devam etmesiyle birlikte 2019 sonu için belirlenen 40 bin hedefinin üzerine çıkmanın mümkün olduğunu söyledi.

Konut sektöründeki iyiye giden durumla birlikte inşaat sektöründe de canlanma bekleniyor. Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ardından çoğu kamu ve özel bankaların da tüketicilerin işini kolaylaştırmak amacıyla konut faiz oranlarını düşürüp düşürmeyeceği, konut almayı düşünen vatandaşların yakından takip ettiği konuların başında geliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum