Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Türkiye’ye Ekonomik İstikrarın Sağlanması için Kapsamlı Bir Politika Paketi Önerdi

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’nin ekonomik istikrar sağlayabilmesi için doğru adımlar atması gerektiğini ve şu anda finansal destek talebi konusunda herhangi bir hazırlık görmediklerini belirtti.
IMF Türkiye’ye Ekonomik İstikrarın Sağlanması için Kapsamlı Bir Politika Paketi Önerdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF) Baş Sözcüsü Gerry Rice, Washington’da düzenlediği olağan basın toplantısında Türkiye ve bazı ülkelerin ekonomilerindeki gidişatı değerlendirdi. Türkiye’deki koşulları izlemeye devam ettiklerini söyleyen Rice, bu ülkenin ekonomide istikrar kazanabilmesi için kapsamlı ve açıkça iletişimi olan politika paketi uygulaması gerektiğini belirtti.

Türk yetkililerden IMF’ten destek talebine yönelik bir işaret almadıklarını söyledi.

Finansal Destek Talebi GelmediADM International Küresel Piyasa Stratejisti Marc Ostwald da geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada Türkiye’nin IMF’ten destek alma yoluna gideceğini düşünmediğini belirtmişti. Gelişen piyasalarda son zamanlarda çok fazla oynaklık olduğunu belirten Ostwald, Türkiye’nin de çok büyük bir jeopolitik riskin ortasında kaldığını yorumlamıştı.

IMF Baş Sözcüsü Gerry Rice’nin de görüşü bu yönde. Rice Türk hükümetinden IMF’ten finansal destek isteği için herhangi bir işaret almadıklarını aktardı.

Yapılan basın toplantısında Arjantin, Hindistan ve Ukrayna ekonomileri hakkında da değerlendirme yapıldı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Baş Sözcüsü Gerry RiceIMF yetkililerinin şu anda Kiev’de Ukraynalı yetkililerle yapıcı görüşmelerde bulunduklarını söyleyen Rice, seçimlerin ardından hükümetin kurulmasıyla birlikte yeni anlaşma için hazır olduklarını ifade etti.

Arjantin için “IMF kredisinin son gözden geçirmesi sırasında yapılan görüşmelerde önemli ilerleme sağlandı” açıklamasını yapan Rice, Hindistan hakkında da olumlu söylemlerde bulundu. Hindistan’da geniş anlamda, reformların ve gelecekteki yönün daha hızlı, daha kapsayıcı bir büyümeye odaklanmaya devam etmesi gerektiğini düşündüklerini aktardı.

Dün İngiliz basınında yer alan bir haberde Türkiye’deki borçların büyük kısmının döviz cinsinden olduğu ve liradaki düşüşün bu borçların ödenmesini zorlaştırdığı yazıldı.

Erdoğan HükümetiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve geldiği 2002 yılında IMF programını uyguladığı, basın özgürlüğünü güçlendirdiği, ordunun siyaset üzerindeki rolünü geri plana çektiği belirtildi. Bu hareketlerin iktidarda olduğu ilk 10 yıl boyunca gayrisafi yurt içi hasılayı üç kat arttırdığı yorumlandı.

Ancak son yıllarda Türkiye’nin batıdan gittikçe uzaklaşmaya başladığı, borçların büyük kısmının döviz cinsinden olması ve Türk lirasındaki zayıflığın bu bu borçların finanse edilmesini zorlaştırdığı dile getirildi.

Erdoğan’ın IMF’ye gitmek istemediğini söylediği ve Para Kurulu oluşturmanın IMF seçeneğinden kaçmanın bir yolu olduğu yazıldı. Yargı ve iş piyasasında doğru adımlarda sorunların çözülebileceği fakat Erdoğan hükümetinin liradaki kayıpların önünü alabilmek için nasıl bir yol izleyeceği ve nasıl bir rol alacağı konusunda hiçbir sinyal vermediği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu