Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF’nin Ocak Ayı Raporundaki Revizyonlar Dikkat Çekti

IMF’nin küresel büyüme tahminlerini düşürdüğü Dünya Ekonomik Görünümü raporundaki tahminler dikkat çekti. İşte detaylar;
IMF’nin Ocak Ayı Raporundaki Revizyonlar Dikkat Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Para Fonu Pazartesi günü küresel ekonomi için son tahminlerini yayınladı. Küresel büyüme tahminlerini düşüren ve görünüm vurgun durgusu yapan IMF, aşağı yönlü revizyonlarıyla dikkat çekti. Buna göre Washington merkezli kurum, küresel büyüme için 2019 ve 2020 tahminlerini sırasıyla yüzde 2.9 ve yüzde 3.3’e düşürdü.

IMF küresel ekonominin geçen yıl tahmin edilen yüzde 2.9’dan bu yıl yüzde 3.3’e yükseleceğini tahmin etse de 2020 tahmini, Ekim ayındaki Dünya Ekonomik Görünümü’nde belirtilen yüzde 3.4’ten aşağı yönlü revizyon oldu.

Fon, aşağı yönlü revizyonun aslan payını Hindistan için daha hafif bir büyüme tahminine bağladı.

IMF Aşağı Yönlü Revizyon Aslan Payı Hindistan Asya’nın üçüncü büyük ekonomisi olan Hindistan’ın 2020’de yüzde 5.8 oranında büyüyeceği öngörüldü ki bu örgütün Ekim ayı tahminlerinden 1.2 puanlık bir düşüşü temsil etti.

Finans sektöründeki baskılar ve kredi büyümesindeki gerileme nedeniyle Hindistan’ın “iç talebinin beklenenden daha keskin bir şekilde yavaşladığını” bildirdi. IMF yine de bu yıl için yüzde 5.8 olan tahminin geçen yılki yüzde 4.8’lik büyümeden bir iyileşme olduğunu vurguladı.

IMF, söz konusu iyileşmeyi hem parasal hem de mali önlemlere, aynı zamanda bastırılmış petrol fiyatlarına bağladı.

IMF’nin Ocak Ayı RaporuÇin’in büyüme beklentisi ise 0.2 puan artarak yüzde 6’ye revize edildi. Bunun nedeni ülkenin ABD ile olan anlaşmasının, dünyanın ikinci en büyük ekonomisi ile ilgili bazı riskleri azaltmasına muhtemel bakılması olarak belirtildi.

Bununla birlikte daha geniş ABD-Çin ekonomik ilişkileri üzerindeki çözülmemiş anlaşmazlıkların ve ihtiyaç duyulan yurtiçi finansal düzenlemenin güçlendirilmesinin faaliyet üzerinde etkili olmasının beklendiği dile getirildi. ABD’nin ise bu yıl yüzde 2.0 büyüyeceği tahmin edildi.

Görüş bildiren bir stratejist, düşüşün ABD’de yavaşlayan bir imalat sektörünü ve bu yıl yapılacak başkanlık seçimlerinden kaynaklanabilecek potansiyel riskleri yansıttığını söyledi.

Euro Bölgesi’ndeki büyüme ise bu yıl yüzde 1.3’e revize edildi. Ancak bu tahmin geçen yılın yüzde 1.2 tahmininden bir artışı yansıttı. Almanya’nın bu yılki tahmini yüzde 1.1, Fransa’nın yüzde 1.3, İtalya’nın yüzde 0.5 ve ispanya’nıun yüzde 1.6 oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu