Yatırım yapmaya başla!

İmar Barışı için 3 Kamu Bankası Düşük Faizli Kredi Verecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda yürütülen İmar Barışı Düzenlemesi kapsamında 3 kamu bankasının düşük faizle kredi vereceği ve uygulamanın Pazartesi günü başlayacağı duyuruldu.
İmar Barışı için 3 Kamu Bankası Düşük Faizli Kredi Verecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Barışı için Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank olmak üzere üç kamu bankasının, düşük faizli ihtiyaç kredisi vereceğini duyurdu. 8 Haziran 2018 tarihinde başvuruların başladığı ve 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek olan İmar Barışı düzenlemesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile söz konusu bankaların ortak bir çalışma yürüteceği ve faiz oranlarında indirime gidileceği açıklandı.

İmar Barışı düzenlemesi ile imara aykırı, ruhsatsız ve ruhsat eklerine aykırı yapılan kayıt altına alınması sağlanacak.

Söz konusu düzenlemeden daha çok vatandaşın faydalanmasını sağlamak amacıyla bir süredir Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın ortak bir çalışma yürüttüğü bildirildi. Üç bankanın hazırladığı İmar Barışı Kredisi’nin 6 Ağustos 2018 Pazartesi gününden itibaren kullanıma başlayacağı duyuruldu.

Tüketiciler düzenleme kapsamında sağlanacak krediler için faiz oranının %1,33’ten başlayacağı belirtildi.

20 bin liraya kadar olan kredileri için %1,33, 100 bin liraya kadar olan krediler için %1,48, bunun üstündekiler için ise %1,65 oranında faiz uygulanacak. Bakanlar Kurulu’nun söz konusu düzenlemeyi 1 yıl daha uzatma hakkı bulunurken, başvuruda bulunan kişilerin 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt bedellerini ödeyebileceği ve kayıt bedelinin her bina ve yapıya göre değişiklik göstereceği belirtildi.

Kayıt bedelleri Emlak Vergisi Kanunu’na göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda %3, ticari kullanımda %5 olarak belirlendi.

Yapı Kayıt Belgesi Formu, e-devlet üzerinden doldurularak başvurular yapılabilecek.

Müracatların yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından e-devlet üzerinden bahsi geçen formun doldurulmasıyla veya kurum ve kuruluşlara gidilere yapılabileceği açıklandı. Formun müracaat sahibinin beyanına göre eksiksiz doldurulup, Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yatırılmasının ardından form müdürlüğe yollanacak. Son olarak uygulama kapsamında her yapı için sadece bir Yapı Kayıt Belgesi düzenleneceği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum