Yatırım yapmaya başla!

IEA: “Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Yatırımları 2040’ta 1 Trilyon Dolara Yükselecek”

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yayımlanan rapora göre, rüzgar enerjisine yapılan yatırımların tutarı 2040 yılında 1 trilyon doları bulabilir.
IEA: “Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Yatırımları 2040’ta 1 Trilyon Dolara Yükselecek”

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından “Offshore Rüzgar Enerjisi Görünümü 2019” raporu yayımlandı. Söz konusu bu rapor, 2019-2040 yıllarına ilişkin deniz üstü rüzgar enerjisi sektörünü baz almakla birlikte buraya yönelik kapasite tahminlerini içeriyor.

Rapordan edinilen bilgiye göre, dünyada 2018 yılı sonunda 23 gigavat kurulu güce sahip olan deniz üstü rüzgar enerjisi sektörü önemi gittikçe artan bir teknoloji olarak bilinecek.

Rüzgar Enerjisinin Önemi Gittikçe ArtacakSözü edilen deniz üstü rüzgar enerjisi sektörü, sistemlerin karbonsuzlaşması ve çağın en büyük problemlerinden biri olan hava kirliliğinin azaltılmasına büyük ölçüde katkı sağlayacak.

Rapor ayrıca, dünyada deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi kurulu gücünün 2040 yılında 560 gigavat seviyelerine kadar yükselebileceğini öngörüyor. Ayrıca bu yıla gelindiğinde sektöre yapılan küresel yatırımların da 1 trilyon dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Bahsedilen dönemde meydana gelmesi tahmin edilen bu artışta maliyetlerin azalması, devletlerin izlediği politikalar ve gelişen teknolojik imkanların etkili olacağı düşünülüyor.

Artışta Bazı Unsurlar Etkili OlacakÖte yandan Avrupa, mevcut deniz üstü rüzgar enerjisi kurulu gücünün yaklaşık %80’ine sahip olan bölge olarak biliniyor. Durum böyle devam ederse sektördeki büyümede yine başı çekeceği öngörülüyor.

IEA’nın yayımladığı rapora göre 2018 yılında 20 gigavat seviyesinde kaydedilen Avrupa’nın bulundurduğu deniz üstü rüzgar enerjisi kurulu gücü, 2040’ta 130 gigavat seviyesini görecek.

Ayrıca Avrupa’nın, hedeflediği “sıfır karbon” kriterine ulaşabildiği takdirde deniz üstü rüzgar enerjisi kurulu gücünü 2040 yılında 180 gigavata kadar yükseltebileceği de raporda yer alan tahminler arasında bulunuyor.

Çin ise deniz üstü rüzgar enerjisi sektöründe 4 gigavat kurulu gücü bünyesinde barındırıyor. Bu rakamı 2040 yılında 110 gigavata çıkaracağı öngörülüyor. Eğer Çin sürdürülebilir enerji hedeflerini gerçekleştirirse, belirlenen bu kapasite 2040’ta 170 gigavata kadar yükselebilir. Böylelikle 2040’ta dünyadaki deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesinin yaklaşık %60’ını Avrupa ve Çin sırtlamış olacak.

Kapasite sıralamasında Avrupa ve Çin’i ABD, Japonya, Hindistan ve Kore izleyecek. Tüm bunlarla birlikte deniz üstü rüzgar enerjisi şu an küresel elektrik üretiminin %0,3’ünü karşılıyor. Bu rakamın yıl 2040 olduğunda %3’ü aşacağı öngörülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum