Yatırım yapmaya başla!

Avrupa’nın En Büyük Bankası HSBC İlk Üç Aylık Kârını %31 Artırdı

Avrupa'nın en büyük bankası olan HSBC, 2019 yılının ilk üç ayında kârını yüzde 31 oranında artırdı.
Avrupa’nın En Büyük Bankası HSBC İlk Üç Aylık Kârını %31 Artırdı

HSBC, 2019 yılının ilk çeyreğine ilişkin kazançlarını açıkladı. Beklentilerin üstünde gelen kazançlara göre; ilk çeyrekte vergi öncesi kârının 6,213 milyar dolar olduğunu ve geçen yılın 4,755 milyar dolarlık kârı ile karşılaştırıldığında yüzde 30,7 oranında artış gösterdiği kaydedildi.

HSBC’nin çeyreklik geliri, geçen yıla göre yüzde 5,24 oranında artarak 14,428 milyar dolar oldu.

HSBC 14,428 Milyar Dolar GelirHSBC 2018 yılının ilk üç ayında 13,71 milyar dolarlık gelir elde ederken, bu yılın ilk üç ayında gelirini yüzde 5,24 oranında artırdı. Refinitiv analistleri ise 13,788 milyar dolarlık bir gelir bekliyorlardı. Analistler bankanın vergi öncesi kârının ise ilk üç aylık dönemde 5,399 milyar dolar gelmesini öngörüyorlardı.

HSBC’nin Hong Kong’da listelenen hisseleri, öğle yemeği molasından sonra alım-satım yeniden başladığında, önceki zararlarını tersine çevirerek yüzde 2,2 oranında artış kaydetti. Yıl içinde yüzde 5 civarında artan bu hisselere ek olarak, Londra’da işlem gören hisseleri yüzde 3,22 oranında değer kaybetti.

Perakende bankacılık ve varlık yönetimi ile ticaret bankacılığı işletmelerindeki artış bankanın kazançlarını iyileştirdi.

Ticaret Bankacılığı İyileşme EtkisiHSBC İcra Kurulu Başkanı John Flint, bu birimlerde kazanımların iyileşmesiyle birlikte güçlü bir gelir artışı yakalandığını söyledi. Flint, finansal sonuç açıklamasına takiben yaptığı konuşmada, “Bunlar cesaret verici bir sonuç kümesidir,” dedi.

Bankanın borç verme karlılığının bir ölçüsü olan net faiz marjı, 31 Mart itibarıyla yüzde 1,59 seviyesindeydi. Bu, 2018 sonunda yüzde 1,66’dan ve geçen yılın Mart ayındaki yüzde 1,67’den düşük bir seviye olarak yorumlandı.

Bankanın hisse başına kazancı ise 2018 yılının Mart ayında 0,15 iken, 2019 yılının Mart ayında 0,21 dolara yükseldi.

Hisse Başına Kazanç 0,21 DolarHSBC’nin rapor ettiği faaliyet giderleri ise bir yıl öncesine göre yüzde 12 oranında azalma kaydetti. Giderlerin düşmesi, HSBC’nin ilk çeyrekte yüzde 6 olan pozitif jaws oranı dönüşüne yardımcı oldu. Jaws oranı, gelir maliyetlerden daha hızlı büyüdüğü zaman olumludur.

Yatırımcılar bankanın özellikle de geçen yılki pozitif jaws oranı hedefine ulaşamadığı durumlarda, maliyetler içerisinde ilerlemesini izliyorlardı. HSBC 2018 yılını eksi jaws oranlarıyla yüzde 1,2 oranında tamamladı.

Banka, hisse başına 0,10 dolarlık temettü açıklarken, 2019’daki kararını geri kazanımlarının bir sonraki kazanç sürümünde açıklayacağını söyledi.

0,10 Dolar Temettü AçıkladıLondra merkezli HSBC, kârının çoğunu Asya’dan kazanıyor. Geçen haftalarda Barclays ve İskoçya Kraliyet Bankası gibi İngiliz meslektaşları ilk çeyrek kazançlarının azaldığını bildirmişti.

Barclays, ilk üç ayda net kârı 1,03 milyar sterlin olurken, İskoçya Kraliyet Bankası geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 11 daha az net kâr elde etti. Asya dahil gelişmekte olan pazarlara odaklanan bir İngiliz bankası olan Standard Chartered ise çeyreklik bazda yüzde 10 artış bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum