Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong’un Kasım Ayı Perakende Satışları %23.6 Azaldı

Protestolarla sarsılan Hong Kong’un perakende satışları, Kasım’da yüzde 23.6 azaldı. İşte detaylar;
Hong Kong’un Kasım Ayı Perakende Satışları %23.6 Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Hong Kong’un perakende satışları Kasım ayında bir önceki yıla kıyasla yüzde 23.6 oranında azaldı. Şu anda yedinci ayında olan hükümet karşıtı protestoların etkisi artarken açıklanan veriler, daha önce gelen uzman yorumlarını akla getirdi.

Capital Economics’in Çin ekonomisti olan Martin Rasmussen, Aralık ayında yaptığı bir açıklamada Hong Kong’un turist gelişleri ve perakende satış rakamlarının Ekim’deki kasvetli durumunun ardından Kasım’da daha iyi olmasının muhtemel görünmediğini söylemişti.

Bugün açıklanan hükümet verilerine göre satışlar Kasım ayında 30 milyar Hong Kong doları seviyesine geriledi. Söz konusu rakam, ardışık onuncu aylık düşüşü temsil etti. Ekim ayındaki düşüş de yüzde 24.4 oranına revize edildi.

Hacim bazında perakende satışlar, Ekim ayında revize edilen yüzde 26.4 düşüşle karşılaştırıldığında Kasım ayında yüzde 25.4 düştü.

Hong Kong’un Kasım Ayı Perakende Satışları Kasvetli perakende satışları dışında bugün Hong Kong’la ilgili başka bir kötü haber de Louis Vuitton’dan geldi. Lüks Fransız moda evi Louis Vuitton’un Hong Kong’daki sekiz mağazasından birini kapatmayı planladığı söylendi. Konuya aşina kaynaklardan edinilen bilgilere göre Louis Vuitton, yedi ay önce başlayan protestoların satışlarda yarattığı büyük düşüş nedeniyle bir mağazasını kapatmayı planlıyor.

South China Morning Post, markanın Times Square alışveriş merkezindeki mağazasını kapatmayı planladığını yazdı. Nedeninin ise alışveriş merkezinin sahibinin Louis Vuitton’un kira düşürme talebini reddetmesi olduğunu bildirdi.

Louis Vuitton, daha önce 2021’de Hong Kong Uluslararası Havaalanı’nda dokuzuncu bir mağaza açma planlarını açıklamıştı.

Açıklamasında Louis Vuitton, anakara Çin’den çok sayıda müşterinin daha düşük fiyatlardan yararlanmak için şehre seyahat edeceği öngörüsüne yer vermişti. Ancak bazı protestolar daha şiddetli hale geldikçe ve Çin karşıtı duyarlılık arttıkça, Çinli ziyaretçiler Hong Kong’u giderek daha az tercih ediyorlar. Bu da Kasım verilerinde de görüldüğü gibi satışları düşürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu