Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong’un En Zengini Protestolardan Etkilenen İşletmelere Milyonlar Bağışlıyor

Hong Kong’un en zengini ve Asya'nın Warren Buffet'ı olarak anılan ünlü iş adamı Li Ka-shing, protestolardan etkilenen işletmeler milyonlarca dolarlık bağışlar yapıyor.
Hong Kong’un En Zengini Protestolardan Etkilenen İşletmelere Milyonlar Bağışlıyor
Yorum

Hong Kong’un en zengin adamı Li Ka-shing, kentin demokrasi yanlısı protestolarından zarar gören işletmelerine bir milyar Hong Kong doları (128 milyon dolar) seviyesinde bağış yapıyor.

2018’de 89 yaşında emekli olan Li Ka-shing, Cuma günü hayır kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre yaptığı bağışın küçük ve orta ölçekli şirketlere zor zamanlarında yardım konusunda öncülük etmesini umduğunu söyledi.

Vakıfın açıklamasında; “küresel ekonomi yavaşlıyor, bunun yanında Hong Kong ekonomisi eşi benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya” ifadeleri kullanıldı.

Hong Kong'un En Zengini 128 Milyon Dolar Bağış Ka-shing’in bağışının, hükümetin geçtiğimiz günlerde açıkladığı küçük şirketleri desteklemek için iki milyar Hong Kong doları (255 milyon dolar) tahsis etmeye yönelik tedbirlerine takviye olacağı da belirtildi. Hong Kong’un en zengininin yaptığı 128 milyon dolarlık bağışın nasıl kullanılacağına dair daha fazla ayrıntının ise hükümetle görüşmeler sonrasında belli olacağı dile getirildi.

Yani hükümet, siyasi krizin özellikle de perakende ve diğer hizmetlerdeki işleri bozması nedeniyle bir durgunluğu önlemek amacıyla ekonomiye milyarlarca dolar pompalıyor.

Li Ka-shing Bağış Yavaşlayan ekonomi, Çin’deki yavaşlamadan ve dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında süregelen ticaret savaşından da olumsuz etkileniyor. Öte yandan Li ve diğer emlak kralları, artan protestolar nedeniyle Çin’in baskısıyla karşılaşıyor. Devlet tarafından işletilen medya kuruluşlarının kentin mülk geliştiricilerini eleştirip ve yükselen konut fiyatları için onları suçlaması da bunu gösteriyor.

Örneğin Xinhua, geçtiğimiz ay yayınladığı bir eleştiri yazısında, konut fiyatlarının yükselmesini Hong Kong’daki sosyal kargaşanın nedeni olarak gösterdi. Ayrıca şehri, geliştiricilerin topraklarını geri almaya ve halkın öfkesini rahatlatmanın bir yolu olarak daha uygun fiyatlı konutlar sunmaya çağırdı. Yine geçen ay Komünist Parti’nin resmi gazetesi olan Halk Günlüğü de; “Hong Kong geliştiricilerinin en iyi niyetlerini göstermelerinin zamanı geldi” diyerek şirketleri geliştirilmemiş arazileri hükümete vermeye davet etti.

Gazete; “Bu, Hong Kong’un geleceğinden sorumlu olmanın, gençlere bir çıkış yolu vermenin tek yolu” demişti. Eleştiriler artarken Hong Konglu geliştirici New World Development, geçtiğimiz günlerde kamu konutları için arsalarından 3 milyon metrekareye kadar bağış yapacağını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu