Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

5 Çeyrektir Daralan Hong Kong, 2021-2022’de Pozitif Büyüme Görebilir

Pandemiden önce de zorlanan Hong Kong ekonomisi, üçüncü çeyrekte daralmaya devam ederken Commerzbank’tan bir ekonomist, en kötüsünün sona erdiğini söyledi.
5 Çeyrektir Daralan Hong Kong, 2021-2022’de Pozitif Büyüme Görebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Kısa süre önce GSYİH verilerini revize eden Hong Kong, üçüncü çeyrek büyümesini yüzde 3,4 değil yüzde 3,5 daralmaya çevirmiş, 2020 için reel GSYİH büyüme tahminini de yüzde eksi 6,1 olaark belirlemişti.

Ardından da Çin özerk bölgesindeki işsizliğin 15 yılın en yükseğinde kalmaya devam ettiğini açıklamıştı. Önde gelen finans merkezindeki durum endişeleri artırırken bir ekonomist iki yıllık cansız büyümenin ardından Hong Kong ekonomisi için bazı iyi haberler olabileceğini öne sürdü.

CNBC’ye konuşan Commerzbank Ekonomisti Hao Zhou, ilerleyen dönemlerde Hong Kong için birçok zorluk olmasına rağmen GSYİH perspektifinden muhtemelen Hong Kong ekonomisinin bu yıl dibe vurduğunu dile getirdi.

Ekonomist; “iki yıllık yavaş büyümenin ardından, muhtemelen önümüzdeki yıl ve 2022 için de pozitif büyüme göreceğiz” dedi.
Hong Kong 3Ç20
Kaynak: Census and Statistics Department

Sonuçta bu yılın üçüncü çeyreği, Hong Kong’un yıldan yıla daralmasının ardışık beşinci çeyreğiydi. Yine de ekonominin Temmuz-Eylül çeyreğinde bir önceki çeyrekteki %9 daralmaya göre %3,5 küçülmesi gibi bazı toparlanma işaretleri de vardı.

Bununla birlikte Covid-19 vakaları son zamanlarda şehirde tekrar artarak yetkililerin kısıtlamaları yeniden uygulamasına yol açtı. Ancak Zhou, genel olarak Çin liderliğindeki Asya’daki Covid-19 sonrası toparlanmanın ileride Hong Kong’a fayda sağlayacağını bildirdi.

Asya finans merkezinin ekonomisi, 2018’de yoğunlaşan ABD-Çin ticaret savaşından, geçen yıl mağazaları kapatıp turizmi ciddi şekilde vuran aylarca süren protestolardan ve şimdi de pandemiden ağır darbe aldı.

Ekonomist, Hong Kong’un Donald Trump’ın ardından Joe Biden liderliğinde ABD ile ilişkisinin nasıl olabileceği konusunda da görüş bildirdi.
Hong Kong Covid 25 Kasım
Kaynak: Worldometer

Hala görevde olan ABD Başkanı Donald Trump, Hong Kong’un ABD ile olan özel ticaret statüsünü iptal etmek için bu yılın başlarında harekete geçmişti. Karar, Çin’in özel idari bölgesindeki yasama organını etkili bir şekilde atlatacak bir güvenlik yasasını onaylamasına yanıt olarak gelmişti.

Ancak Ocak ayında koltuğa oturacak Joe Biden yönetiminin gelmesiyle birlikte, bunun Hong Kong’un ABD ile ilişkisi açısından ne anlama geldiğiyle ilgili sorular gündeme geldi. Zhou, ABD ile Çin arasında gerilim devam ettiği sürece, bunun Hong Kong için iyiye işaret olmayacağını belirterek şöyle konuştu:

“Bu çok çok zor olacak. En önemlisi Hong Kong ve Amerika Birleşik Devletleri değil, bence en önemlisi Çin ve ABD olabilir. Çin ve ABD arasındaki bu tür küresel rekabet devam edecek. Hong Kong için bu durumda, temelde bu tür jeokritik dinamiklere karşı önünüzdeki yol, kısa vadede hala çok zorlu olacak.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu