Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faiz Kararlarıyla Hindistan Yeniden Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ekonomilerinden Olabilir mi?

Faiz kararlarının ardından Yeni Delhi’nin yeniden dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olup olamayacağı sorgulanıyor.
Faiz Kararlarıyla Hindistan Yeniden Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ekonomilerinden Olabilir mi?
Yorum

2019’da beşinci kez faiz düşüren Hindistan Merkez Bankası, Cuma günkü hamlesiyle manşetlerdeki yerini aldı.

Yavaşlayan ekonomisini canlandırmak amacıyla çaba gösteren Hindistan’ın bu yıl üst üste beşinci kez faiz indirmesi, Yeni Delhi’nin yeniden dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olup olamayacağına dair soruları gündeme getirdi.

Sonuçta RBI, daha zayıf bir büyüme, finansal istikrar risklerinin yeniden canlanması ve yeni bir kurumlar vergisi indirimi şeklinde sürpriz bir mali teşvik gelişmelerinin üzerine geldi.

Hindistan Merkez Bankası Faiz İndirimleri Bununla birlikte ekonominin ardışık beş çeyrek boyunca kötüleşmesi ve en son 2019’un ikinci çeyreğinde altı yılın en düşük seviyesi olan yüzde 5’i görmesiyle daha agresif politika hareketleri bekleniyordu. Zaten Uluslararası Para Fonu verilerine göre Hindistan Mayıs ayında dünyanın en hızlı büyüyen büyük ekonomisi olarak Çin tarafından geride bırakılmıştı.

Diğer taraftan indirim birçok piyasa katılımcısının beklediğinden daha tutucu olmuş, yine de güvercin duruşlu bir rehberlik eşliğinde gelmişti.

Hindistan Merkez Bankası Faiz İndirim Beklenenden Ilımlı Oldu Tüketici fiyat enflasyonu, RBI’nın orta nokta hedefi olan yüzde 4’e karşı yüzde 3.2 seviyesindeydi. Ve Cuma günü RBI’daki enflasyon tahminleri büyük ölçüde değişmedi. Hindistan’ın BSE SENSEX endeksi, 2020 tam yıllık GSYH büyüme hedefinin %6.9’dan %6.1’e düşürülmesinin ardından oturumu 433 puan daha düşük kapattı. Daha geniş Nifty50 endeksi de 139 puan değer kaybederek her iki endeksi de hafta için yüzde 3 aşağıda bıraktı.

Cuma günü görüş bildiren ANZ’nin Güneydoğu Asya ve Hindistan için Baş Ekonomisti Sanjay Mathur, RBI Başkanı Das’ın büyüme endişeleri için politika alanını açık tuttuğunu ve daha fazla indirim öngörüsünü koruduğunu söyledi.

Uzmanlar Hindistan Ekonomisi Ne Diyor Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, hükümetin büyüme teşviki sağlamak için sınırlı bir mali alana sahip olduğunu söylese de Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman geçen ay önemli bir kurumlar vergisi indirimi açıklamıştı. Para Politikası Komitesi Cuma günü vergi indirimlerinden kaynaklanan mali kaymalar hakkında endişeleri gündeme getirmezken Das bunun şimdilik hükümetin 2020 mali açığını karşılama sözünü alacağını dile getirdi.

Nomura ekonomisti Sonal Varma da Cuma günkü notunda, RBI’nın daha ılımlı 25 baz puanlık indiriminin, kurumun büyüme endişelerini sınırlı kalan para politikası alanıyla dengelemeye çalıştığını ileri sürdüğünü belirtti.

Nomura RBI İndirim Uyguladı Yani maliye politikasının artan rolünü, para politikasının azalan etkisini vurguladı. ANZ’nin tahminlerinin aksine Varma, oran indirimlerindeki 135 baz puanın zaten indirilmiş olduğunu ve her kesimden marjinal getirinin azaldığını tahmin etti.

Ayrıca gevşetme döngüsünün sona yaklaştığını, Aralık ayında 15 puanlık son bir indirim beklediğini aktardı. Öte yandan Hindistan’ın ekonomik yavaşlamasında pek çok faktör etkiliyken bankacılık sistemindeki zayıflığın öne çıktığı gerçeği vurgulandı. TS Lombard’dan Shumita Deveshwar da RBI’nın bankalara oranlarını harici bir göstergeyle ilişkilendirmelerini emretmesine ilişkin bunun Hindistan’ın zayıf olan bankacılık ve finans sektörleriyle alakalı olduğunu bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu