Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faiz Değiştirmeyen Hindistan MB, 2022 Mali Yılı için %10,5 Büyüme Tahmin Etti

Destekleyici duruşunu koruyan Hindistan Merkez Bankası, repo faiz oranını %4’te bırakırken 2021-22'de yüzde 10,5 GSYİH büyümesi öngördü.
Faiz Değiştirmeyen Hindistan MB, 2022 Mali Yılı için %10,5 Büyüme Tahmin Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Kısa süre önce açıkladığı bütçesiyle çok konuşulan Hindistan, bugün para politikası kararı ve ekonomik görünüm raporuyla gündeme geldi. Hindistan Merkez Bankası’ndan (RBI) açıklamaya göre Şubat toplantısında gösterge oranını yüzde 4’te değiştirmeden bıraktı.

Karar, COVID-19 krizinin vurduğu ekonomiyi desteklemek için gerekli olduğu sürece destekleyici bir duruş sürdürme çabaları ortasında geldi. Nitekim bu ileriye yönelik enflasyonunun hedef dahilinde kalma amacı taşıyordu.

Hindistan Merkez Bankası ters repo oranını yüzde 3,35’te değiştirmeden bırakırken repo faiz oranını yüzde 4’te bıraktı.
Hindistan MB Faiz Değiştirmedi
Görsel Kaynak: Trading Economics

Bu kararlar, büyümeyi desteklerken, +/- yüzde 2’lik bir bant içinde yüzde 4’lük tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonu için orta vadeli hedefe ulaşma hedefiyle uyumlu geldi.

RBI’nın değerlendirmesine göre küresel ekonomik iyileşme 2020’nin 4. çeyreğinde (Ekim-Aralık), 3. çeyreğe (Temmuz-Eylül) göre başka varyantlar dahil COVID-19 enfeksiyonlarının ikinci dalgaları ile mücadele ederken yavaşladı. Büyük aşılama çalışmaları sürerken, toparlanma riskleri azalabilir ve ekonomik faaliyet 2021’in ikinci yarısında hız kazanabilir.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Ocak 2021 güncellemesinde 2020’deki küresel büyüme tahminini yüzde eksi 3,5’e revize etti ve 2021 küresel büyüme tahminini 30 baz puan artırdı.
IMF Küresel Büyüme Tahminleri
Kaynak: IMF

Yurt içi ekonomiye yönelik olarak ise RBI’nın Ulusal İstatistik Ofisi (NSO) tarafından 7 Ocak 2021’de yayımlanacak 2020-21 için GSYİH’nin ilk tahminlerinin reel GSYİH’nin yüzde 7,7 oranında daralacağını tahmin ettiği belirtildi. Yüksek frekans göstergelerinin üçüncü çeyrekte (Ekim-Aralık) hizmet sektörünün bazı bileşenlerinin canlanmasının hız kazandığını öne sürdüğü aktarıldı.

Hindistan’ın parlak noktası olarak görülen tarım sektörünün dayanıklılığını koruduğu söylendi. Merkez bankası, enflasyon tahminini 2021-22’nin ilk yarısında yüzde 5,2’den yüzde 5’e revize ederken 2021-2022’nin üçüncü çeyreği için yüzde 4,3’lük tahminde bulundu.

Hindistan’ın büyüme görünümüne dönüldüğünde, kırsal talebin tarıma yönelik iyi beklentilerle dirençli kalması muhtemel değerlendirildi.
Hindistan Reel GSYİH Tahmin
Kaynak: RBI

Aynı zamanda RBI’ya göre temas yoğun hizmetlere yönelik kentsel talep ve talebin, COVID-19 vakalarındaki önemli düşüş ve aşılamanın yayılmasıyla güçlenmesi bekleniyor. Tüketici güveni canlanıyor ve üretim, hizmetler ve altyapıyla ilgili iş beklentileri iyimser kalıyor.

Hükümetin AtmaNirbhar 2.0 ve 3.0 programları kapsamındaki mali teşvik muhtemelen kamu yatırımlarını hızlandıracakken özel yatırım hala düşük kapasite kullanımının ortasında durgun seyrediyor.

2021-2022 bütçesi ise ve refah, altyapı, yenilikçilik ve araştırma gibi sektörlere olan baskısıyla, büyüme ivmesini hızlandırmaya yardımcı olmalıdır.

Bu faktörler dikkate alındığında, reel GSYİH büyümesinin 2021-22’de yüzde 10,5 olacağı tahmin edildi. İlk yarıda yüzde 26,2 ile yüzde 8,3 aralığında büyüme, üçüncü çeyrekte ise yüzde 6’lık büyüme öngörüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu