Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Virüs Nedeniyle Hava Yolu Şirketlerinin Gelir Kaybı 113 Milyar Doları Bulabilir

Uçuş yasaklarının getirilmesi ve seyahatlerin durması, hava yolu şirketlerinin gelirinde bu yıl 63 ila 113 milyar dolar arasında daralma yaratabilir.
Virüs Nedeniyle Hava Yolu Şirketlerinin Gelir Kaybı 113 Milyar Doları Bulabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs vakalarının yaşandığı ülkelerde salgının önünü kesmek amacıyla, ilk olarak ülkeye giriş çıkışlar durdurulmuştu. Bunun yanında yeni tip koronavirüsün ortaya çıktığı yer olan Çin başta olmak üzere vaka rastlanan diğer ülkelere yapılan seyahatlere de kısıtlama getirildi.

Bu durum hava yolu taşımacılığına büyük darbe anlamına geliyor. Salgının hava yolu şirketleri üzerindeki etkilerini araştıran Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nden (IATA), bu yıl gelirlerinde meydana gelecek olası tahminleri paylaştı.

IATA’ya göre hava yolu şirketleri salgın nedeniyle 2020 yılında 63 – 113 milyar dolar arasında gelir kaybına uğrayacak.

Virüsün Hava Yolu Şirketlerine EtkisiYapılan açıklamada daha önceki tahminlerinde salgının sadece Çin pazarıyla sınırlı kaldığı düşüncesinin hakim olduğunu, fakat şimdi 80’den fazla ülkeye yayıldığı belirtildi. 20 Şubat’ta sektörün gelirinde 29,3 milyar dolar düşüş olması beklenirken, şu an bu rakamın 63-113 milyar dolar arasında olacağı öngörülüyor.

Salgının tüm dünyaya giderek yayılması sebebiyle Çin dışındaki birçok ülkede, gelecek ay gerçekleşecek rezervasyonların etkilendiği kaydedildi. Salgının başladığı ilk günden bu yana hava yolu şirketlerinin borsada işlem gören hisselerinde ortalama %25 düşüş olduğu açıklandı. Bu düşüşün 2003 yılında yaşanan ve 800 kişinin ölümüne sebep olan SARS salgını döneminden, 21 puan daha fazla olduğu belirtildi.

Ülkeler bazında değerlendirme yapan kurum en çok gelir kaybı yaşayacak olanların 50 milyar dolar ile Avustralya, Çin, Japonya, Malezya, Singapur, Güney Kore, Tayland ve Vietnam şirketlerinde olacağını öngördü.

Alman havayolu şirketi Lufthansa da bugün yaptığı açıklamada koronavirüs nedeniyle filosunda bulunan 150 uçağı yere çekeceğini duyurdu. Bunların 25 tanesinin kıtalararası uçuşlarda kullanılan uçaklar olduğu söylenirken, “Olağanüstü koşulları karşılayacak şekilde planlarımızı dinamik olarak ayarlıyoruz” ifadesine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu