Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güneydoğu Asya’nın En Yavaş ve Zayıf Toparlanması Tayland’ın Olacak

Koronavirüs salgını ve devam eden siyasi protestolar Tayland ekonomisini oldukça kötü durumda bırakırken ülkenin Güneydoğu Asya’nın en yavaş toparlanmasını kaydedeceği söylendi.
Güneydoğu Asya’nın En Yavaş ve Zayıf Toparlanması Tayland’ın Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Hafta başında üçüncü çeyreğe ilişkin GSYİH verilerini açıklayan Tayland, beklentilerin altında daralmasıyla gündeme gelmişti.

Üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 6,4 gerileyen, çeyreklik bazda ise yüzde 6,5 büyüyen Tayland ekonomisi için tüm yıl büyüme tahmini, daha önceki %7,3 ila %7,8 düşüş aralığından yüzde 6 daralmaya yükseltilmişti. Ancak Nomura, Tayland’ın ekonomik toparlanmasının Güneydoğu Asya’nın en yavaşı olabileceğini söyledi.

Nomura’nın Asya Baş Ekonomisti Euben Paracuelles; bu hafta CNBC’ye verdiği demeçte koronavirüs salgını ve devam eden siyasi protestoların Tayland ekonomisini oldukça kötü durumda bıraktığını söyledi. Tayland’ın yükselen protestolar ve düşen ekonomiyle çifte sorunla karşı karşıya olduğu daha önce de söylenmişti.

Nomura ekonomiste de benzer şekilde yorumda bulunarak; “Tayland’ın turizme çok bağımlı olduğunu ve bu sektörün Covid-19 şoku tarafından büyük ölçüde yok edildiğini biliyoruz” dedi.
Tayland GSYİH 3Ç20
Kaynak: NESDC

Ülkenin ihtiyaç duyduğu son şeyin toparlanmasını zayıflatacak bir şey olduğunu ve harcamalar üzerinde doğrudan etkileri olan protestoların tam olarak bunu yaptığını ekledi. “Geçmişte bu tür siyasi olaylarda gördüğümüz şey, hükümetin bu mali planları gerçekten uygulamaya koymasının çok büyük bir dikkat dağıtıcı olduğu” dedi.

Haberde Tayland genelinde gösteriler çoğunlukla barışçıl geçse de bu hafta protestocuların, protesto karşıtlarının ve polisin hareketin Temmuz ayından bu yana gördüğü en kötü şiddet olaylarında çatıştığı belirtildi.

Reuters’ın bildirdiğine göre protestocular, kolluk kuvvetlerinin bir gün önce göstericilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su sıkması sonrasında Çarşamba günü Bangkok polis merkezini hedef aldı.

Protestocular, Başbakan Prayuth Chan-ocha‘nın istifasını ve monarşide reform yapılmasını talep ederlerken analist, huzursuzluğun Prayuth tarafından tasarlanmış olandan yaklaşık altı yıl sonra başka bir askeri darbeye yol açabileceğini öne sürdü. Paracuelles, bu tür bir siyasi belirsizliğin önümüzdeki aylarda ekonomiyi çok daha fazla etkileyeceğini söyledi.

Hükümetin dağıtmayı planladığı nakit yardımlarının bir dönem beklentilerin altında kaldığını ekleyen ekonomist; “İyileşme yaklaşıyor, ancak çok yavaş ve muhtemelen bölgedeki en yavaş ve en zayıf olanlardan biri” ifadeleriyle düşüncesini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu