Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs ABD Ekonomisinin 2021’de %6,8 Büyüyeceğini Öngörüyor

Vakalardaki azalma ve işsizlik oranındaki beklenmedik düşüş ABD ekonomisine dair büyüme beklentilerinin yukarı yönde revize edilmesini sağladı.
Goldman Sachs ABD Ekonomisinin 2021’de %6,8 Büyüyeceğini Öngörüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de son açıklanan işsizlik maaşı başvuruları ve istihdam rakamları işgücü piyasasında toparlanmanın hızlandığını işaret ediyor. Başkan Joe Biden’ın önerdiği 1,9 trilyon dolarlık coronavirüs teşvik paketini hızlandıracak düzenleme de Senato’dan geçti.

Salgında hala en fazla hasar gören ülke olsa da gösterge verilerin iyiye gitmesi ABD gayrisafi yurt içi hasıla beklentilerine dair iyimserliği artırıyor.

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, bu gelişmeler doğrultusunda ABD ekonomisi için büyüme beklentilerini yükseltti.
ABD 4Ç20 GSYİH
Kaynak: BEA

Kurum analistleri tarafından yapılan değerlendirmeye göre 2021 yılında %6,8 oranında büyüyeceği belirtildi. Bu tahmin daha önce açıklanan beklentinin 0,2 puan daha üzerinde. 2022 yılı için de aynı oranda yukarı revize edilen büyüme beklentisi %4,5 oldu.

Goldman, ABD GSYİH’sinin bu yılın ikinci çeyreğinde %11’lik genişleyeceğini tahmin ediyor. Daha önceki açıklamada %10 beklentisi paylaşılmıştı. ABD ekonomisi 2020’nin dördüncü çeyreğinde %4 oranında büyüdü. Coronavirüs yardım paketi için tahmin edilen büyüklük ise 1,1 trilyon dolardan, 1,5 trilyon dolara yükseltildi

Ocak ayında işsizlik oranının beklenenden daha büyük bir düşüş gösterdiğine dikkat çekildi.
ABD Ocak İşsizlik Verileri
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Ocak ayında istihdamda 49 binlik artış olurken, 30 Ocak haftasında işsizlik ödeneğinden yararlanmak için başvuranların sayısı 779 bin geldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 10,1 milyona gerilerken, işsizlik oranı 0,4 puan azalarak %6,3’e indi. Başkan Biden da istihdam piyasasında tam toparlanma oluncaya kadar desteklerin devam edeceğini söylemişti.

Şu an ABD’deki güncel vaka sayısı 28 milyona yaklaşmış durumda. 476 bin insan hayatını kaybederken, haftalar sonra hastaneye yatışların yavaşladığı bildirildi.

Yapılan açıklamalara göre hastaneye yatışlarda geçen hafta %25 düşüş olduğu ve bunun pandeminin başından bu yana gerçekleşen en büyük azalma olduğu söylendi. Pandeminin seyrine dair olumlu gelişmeler de ekonomik verilere dair olumlu beklentilerin artmasını sağlıyor.

İşsizlikteki düşüşe dikkat çeken Goldman analistleri, FOMC’nin varlık alımlarını azaltmaya 2021 yılının başlarında başlamasını bekliyor. Öte yandan FED Başkanı Jerome Powell başta olmak üzere birçok üst düzey yetkili, varlık alımlarını azaltma kararı için henüz çok erken olduğunu söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu