Yatırım yapmaya başla!

Giresun, Yeni Yatırımlarla Savunma ve Havacılık Sanayisinde Merkez Üssü Olacak

Türkiye’de son yıllarda önemli bir ilerleme kaydeden savunma ve havacılık sanayisinde Giresun’un, yeni yatırımlarla birlikte önde gelen merkez üslerinden biri olması hedefleniyor. Detaylar aşağıda;
Giresun, Yeni Yatırımlarla Savunma ve Havacılık Sanayisinde Merkez Üssü Olacak

Giresun’da Valilik tarafından Bulancak ilçesindeki 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yer tahsis edilen bir firmanın fabrika inşaatı sürüyor. İlde ayrıca hafif silah üretimi de yapılıyor.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, savunma ve havacılık sanayisine oldukça önem verdiklerini açıklarken, sektörün desteklenmesi ile gelişimi noktasında ihtiyaç duyulan tüm katkıyı sunduklarını açıkladı. Bununla birlikte bölgede uluslararası alanda ihracat yapan bir firmanın hala üretimi sürdürdüğünü de ekledi.

Türkiye’nin savunma ve havacılık sektöründeki cirosu bir önceki yıla göre %31 artış göstererek 8 milyar 161 milyon dolara ulaştığı önceki günlerde açıklanmıştı. Bunun yanında ihracat ise %20 oranında artarak 2 milyar 188 milyon dolara ulaşmıştı.

Sarıfakıoğulları, sektörün Giresun’un dış satım kalemleri arasındaki ağırlığının artmaya başladığını açıkladı.

Giresun Valisi Harun SarıfakıoğullarıArdından “Geçen yıl Giresun’dan yapılan ihracat hacmi yaklaşık 148 milyon dolardır. Geçen yıl Giresun’dan yapılan yaklaşık 2 milyon dolarlık savunma sanayisi ürünü ihracatı, bu yılın ilk 4 aylık döneminde aşılarak 2 milyon 500 bin dolara ulaştı. Sevinerek ve övünerek bunu ifade ediyorum.” ifadelerini kullanarak düşüncelerini paylaştı.

Sektöre yatırım yapmayı düşünen çok sayıda firmadan talepler aldıklarını ifade eden Sarıfakıoğulları, başta silahlı ve silahsız drone imalatı yapacak bir şirkete yer tahsis edildiğini söyledi. “Bulancak OSB’de silah imalatı yapan bir firma ile drone üretecek diğer firmamız, fabrika inşaatlarını tamamladıktan sonra, önümüzdeki yıl içerisinde üretime başlayacak.” açıklamasında bulundu.

Sağlanan desteklerle Giresun’un savunma ve havacılık sanayisindeki ihracat kapasitesinin çok önemli yerlere getirileceği öğrenildi.

Giresun'un İhracat Kapasitesinin Çok Önemli Yerlere Getirileceği ÖğrenildiArsa tahsisi talep eden yatırımcıların değerlendirme sürecinin devam ettiğini açıklamalarına ekleyen Sarıfakıoğulları, “Yine silah tesisatları üreten bir firmamız ile görüşmelerimiz devam ediyor. Kendilerinin arsa talepleri var ve bu firmamıza da gerekli desteği sağlamayı planlıyoruz. Sağladığımız desteklerle Giresun’un savunma ve havacılık sanayimizdeki ihracat kapasitesini çok önemli yerlere getireceğiz.” dedi.

Bulancak Organize Sanayi Bölgesi içerisine kurulacak Teknopark’ın sektörün desteklenmesi açısından önem taşıdığını vurgulayan Sarıfakıoğulları, Teknopark kurulması kararının Şubat ayında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile resmiyet kazandığını açıkladı. “Bulancak Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bir Teknopark oluşturularak, bu konuda firmalara tüm alanlarda Ar-Ge desteği sağlanması için önemli bir hamle yaptık.” ifadelerini kaydetti.

Son olarak Sarıfakıoğulları, savunma ve havacılık sanayisinin geliştirilmesi yönündeki çalışmaları Giresun Üniversitesi, odalar, sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği kapsamında yürüteceklerini de açıklamalarına ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum