Yatırım yapmaya başla!

En İyi Gayrimenkul Yatırımı İçin 5 Yol

En İyi Gayrimenkul Yatırımı İçin 5 Yol

Yatırım yapmanın kolay olduğunu söylemek elbette mümkün değildir. Birçok yatırım ilkesini bilmeniz, yatırım yapacağınız piyasa hakkında bilgi edinmeniz, deneyim kazanmanız, dengeli bir portföy oluşturmanız gerekiyor. Ancak biriktirdiğiniz parayı çoğaltmak ve geleceğinize emin yatırımlar yapmak istiyorsanız, bunları yapmayı da öğrenmeniz gerekmektedir. Gayrimenkul yatırımı da bu yatırımlardan birisidir. Gayrimenkul yatırımı uzun vadeli bir yatırım türüdür. İstediğiniz uzun vade ise tercih edebilirsiniz.

Gayrimenkul ve emlak sektörüne ait hisse senetleri, 2015 yılının en fazla kazandıracak yatırımları arasında yer alıyor. Gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) gibi şirketlerin hisseleri ile birikimlerinizi değerlendirebilir ve 2015 yılından oldukça karlı çıkabilirsiniz. Eğer belli bir miktar birikmiş paranız var ve uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız, gayrimenkul yatırımını tercih edebilirsiniz. Buna rağmen bir ev almak yerine bir GYO hissesine sahip olmak daha karlı bir yatırımdır. Uzmanlara göre bir evi yatırım aracı olarak düşünmek, meydana gelecek doğal afetler ve bakım onarım masrafları nedeniyle pek de karlı olmuyor. Eğer yatırım için bir ev satın almak gibi bir planınız varsa birazdan sizlerle paylaşacağımız yolları bilmenizde yarar var.

İşte sizlere gayrimenkul yatırımı için izlenecek en iyi 5 yol:

1 Bireysel Gayrimenkul Lisansı Almak

Bireysel Gayrimenkul Lisansı AlmakEğer gayrimenkul yatırımı yapmak istiyorsanız, emlak bakarken dikkat etmeniz gereken birkaç şey olacaktır. Öncelikle çok iyi araştırma yapmanız gerekiyor. Eğer bir anlaşma işin içine girecekse emlak ve komisyoncu ücretlerine dikkat etmelisiniz. Bazıları, sadece bireysel gayrimenkul lisansı alır. Bu lisans sizleri bir adım öne taşıyabilir. Gayrimenkul lisansı, uzun vadede gayrimenkul yatırım yapmayı planlıyorsanız, sizin yüzlerce lira tasarruf etmenize yardım edecektir. Gayrimenkul lisansının, en az üç yıl süreyle yenilenmesi gerekmektedir.

Çoğu ülkenin gayrimenkul lisansı dersleri, en az 90 saat sürer ve devletin yaptığı zorunlu sınavı geçmeniz gerekir. Sınavı geçtikten soran bu lisansı elde edebilirsiniz. Gayrimenkul lisansınızın olması, tıpkı bir emlakçı gibi kar etmenizi sağlayabilir.

2 Çalışmak, Çalışmak, Çalışmak…

Çalışmak, Çalışmak, Çalışmak…Yetkin bir gayrimenkul yatırımcısı olmak, sadece kariyer elde etmek değil aynı zamanda gerekli becerileri kazanmak için çok fazla zaman harcamak anlamına gelir. Gayrimenkul yatırımını öğrenme döneminde, söz konusu paranın büyük miktarda olması gerekir. Bireylerin, gayrimenkul yatırımlarındaki iniş ve çıkışları hakkında bilgi edinmek için birçok online kaynaklar vardır.

Deneyimli ve acemi yatırımcılar için birçok yatırım şirketi de aylık eğitici programlar sunabilir. Ayrıca bu programlar, bir danışman bulmak için harika bir yerdir. Gayrimenkul piyasasında başarılı olmuş bir yatırımcı bulmak da bir çözüm olabilir. Ona istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

3 Emlak Yönetim Şirketinde İşe Girin ya da Staj Yapın

Emlak Yönetim Şirketinde İşe Girin ya da Staj YapınBirçok kişi, taahhüt giderlerinin ne kadar olduğunu bilmeden, gayrimenkul yatırım dünyasına giriyor. Ev sahibi olmak sizin omuzlarınızda büyük bir ağırlık olabilir.

Bir iş ya da bir emlak yönetim şirketinde çalışıp ya da staj yapabilirsiniz. Gayrimenkuldeki iniş ve çıkışları ve ev sahibi olmak için gerekli becerileri öğrenmeniz mümkün olacaktır. Emlak yönetim şirketinde çalışarak, emlak yatırımcılığı hakkında birçok bilgi öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda eğitim alırken, para da kazanmış olursunuz.

4 Banka Destekli Gayrimenkul Satın Alma

Banka Destekli Gayrimenkul Satın AlmaBanka destekli gayrimenkul almak; gayrimenkulü ilk satın alanlar için harika bir yoldur. Büyük fırsatlar yakalamak için yatırımcılar, haftalarca ya da aylaca beklemeye istekli olmalı. Eğer banka destekli bir mülk satın almak istiyorsanız, onayın gelmesi ve kredinin çıkması için çok beklemeniz gerekebilir. Banka destekli ev alırken ilk dikkat etmeniz gereken şey, alacağınız evin hacizsiz olmasıdır. Muhtemelen bu tür bilgileri bankalar kolayca bulabilir.

Gayrimenkulü, banka destekli satın almak için mülkiyet değerlendirmesi yaptırmak zorundasınız. Satın alacağınız evin boş olduğunu bildirmek için ev denetimi yaptırmalısınız. Ev üzerinde herhangi bir ipotek olup olmadığından emin olmak için evi, sigortadan sorgulatmalısınız. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra, evi bankaya sunma zamanı gelmiş demektir. Bankaların, size geri dönmesi biraz zaman alabilir, ancak her iki taraf için kredi fiyatı uygun olursa yatırımınızda büyük bir kar sağlayabilirsiniz.

5 Gayrimenkul Yatırım Ortaklığına (GYO) Yatırım Yapın

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığına (GYO) Yatırım YapınGayrimenkul Yatırım Ortaklığına yatırım yapmak, büyük olasılıkla bugün gayrimenkul yatırımı için en kolay yoldur. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), yatırım fonu gibidir. Şirketler, karmaşık bir portföy yaratan otel, kiralama birimleri, daire ve konut gibi gelir getiren gayrimenkullerde GYO’ya başvurur. Bireyler, kendi yaşamlarına ek bir gelir katmak için de GYO’ya ilgi duyar.

Birçok Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, portföyünün parçası olan otellere indirimler sunar. Bir Gayrimenkul Yatırım Ortaklığına yatırım yapmak, oldukça basit bir şeydir. Bireylerin sadece Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile ilişkili bir acenteye ulaşıp ve ilk depozitoyu yatırması gerekmektedir. GYO, gayrimenkul yatırım dünyasına yeni başlayan yatırımcılar için güvenli bir yoldur.

Oldukça karlı bir sektör olan gayrimenkul piyasasını sizler için araştırmaya çalıştık. Umarım bu bilgiler, bu piyasaya yönelmek isteyenler için bir yol göstermiştir. Oldukça kazançlı çıkacağınız bu sektörde isminizin olmasını hepimiz isteriz. Peki siz paranızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum