Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’da Sanayi Üretimi Ekim 2021’de %0,9 Artarak Beklentiden İyi Geldi

Euro Bölgesi’nin ikinci büyük ekonomisine ilişkin sanayi üretimi verileri yayımlandı.
Fransa’da Sanayi Üretimi Ekim 2021’de %0,9 Artarak Beklentiden İyi Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) Ekim 2021 dönemine ilişkin sanayi üretimi verilerini açıkladı. 2021 yılının Ekim ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,9 arttı.

Beklenti yüzde 0,5 artış yönündeydi. Fransa’nın sanayi üretimi, Eylül 2021’de bir önceki aya göre yüzde 1,3 düşerek hayal kırıklığı yaratmıştı. Rakam yüzde 1,5 düşüşe revize edildi.

INSEE’nin raporuna göre Şubat 2020’ye kıyasla (ilk genel karantinadan önceki son ay), çıktı imalat sanayide yüzde 5,3 ve tüm endüstride yüzde 4,5 düşük kaldı.
Fransa Sanayi Üretimi Ekim 2021
KAYNAK: INSEE

Ekim ayında nakliye ekipmanı imalatında üretim yüzde 8,6 düşüşten sonra yüzde 8,8 artarak güçlü bir şekilde toparlandı. Toparlanma diğer ulaşım ekipmanlarının imalatı ve hava ve uzay aracı imalatı ile yönlendirildi.

Üretim aynı zamanda gıda ürünleri ve içecek imalatında, madencilik ve taşocakçılığı, enerji, su temininde ve kok ve rafine petrol imalatında da geri döndü.

Buna karşılık diğer imalatlarda üretim yeniden gerilerken ve makine ve teçhizat malları imalatında da düştü. Ekim 2021’de üretim, çoğu endüstriyel faaliyette Şubat 2020 seviyesine kıyasla düşüşte kaldı.

Motorlu taşıtlar, römorklar ve yarı römorklar imalatında (yüzde 29,9) diğer ulaşım teçhizatı imalatında (yüzde 19,6) ve ulaşım ekipmanı imalatında (yüzde 23,7) düştü. Aynı zamanda kok ve rafine petrol üretiminde yüzde 10,9’la keskin bir düşüş yaşandı.

Üretim, diğer imalat ve makine ve teçhizat mallarının imalatında daha ılımlı bir düşüş gösterdi. Madencilik ve taşocakçılığı, enerji, su temini ve gıda ürünleri ve içecek imalatında üretim Şubat 2020 seviyesine yakın kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu