Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings Küresel Büyüme Tahminini %2,5’ten %1,3’e Düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Kovid-19 pandemisinin küresel büyümeyi olumsuz etkilemesinden dolayı büyüme beklentilerini aşağı yönde revize etti.
Fitch Ratings Küresel Büyüme Tahminini %2,5’ten %1,3’e Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomiyi baskıladığı gerçeğini göz önünde bulunduran uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel büyüme tahminini %2,5’ten %1,3 seviyesine çekti.

Kurum analistleri tarafından yapılan açıklamada küresel resesyonun varlığına dikkat çekildi.

Fitch RatingsKoronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki etkileri değerlendirilen raporda küresel ekonomik büyüklüğün tahmin edilen 850 milyar dolar seviyesinden daha düşük olacağı belirtildi.

Merkez bankalarının ve hükümetlerin devreye soktuğu acil durum politikalarının şu anki hasarları azaltmaya yönelik olduğunu belirten analistler, bunların yılın ikinci yarısında toparlanmaya yardımcı olmasını beklediğini aktardı.

Çin’deki durumun çok ciddi olduğu belirtilirken yılın ilk çeyreğinde gayrisafi yurt içi hasılanın bir önceki çeyreğe göre %5 düşüş göstereceği öngörüldü. Bu oranın yıllık bazda ise %1 olması tahmin edildi. Ticaret ağının aksaması, Çin ürünlerine olan talebin azalmasıyla bölgede ekonominin ciddi anlamda olumsuz etkileneceğini yorumlandı.

Virüsün Çin’in dışında diğer ülkelere de yayıldığı hatırlatılırken, seyahat ve turizm sektörlerinde yaşanan düşüşlerle İtalya, Fransa ve İspanya gibi ülkelerin büyüme oranlarında da önemli ölçüde düşüş olacağı ifade edildi.

Yapılan değerlendirmede salgının çok hızlı bir şekilde yayılması ile birlikte büyük ülkelerin ekonomilerinin ani bir durgunluğa girdiği söylendi.

Korona SalgınıÇin’de ekonominin yılın ikinci çeyreğinden itibaren toparlanma göstereceği fakat buna rağmen yıllık bazda %3,7 düşeceği öngörüldü. Bu düşüş beklentileri İtalya için %2, İspanya için %1 olarak tahmin edildi.

ABD ekonomisi için 2020 büyüme tahmini %2’den %1’e aşağı yönde revize edilirken, yılın ikinci çeyreğinde ise %0.5 oranında düşüş göstereceği öngörüldü. Dünya Sağlık Örgütü’nün salgının merkez üssü ilan ettiği Avrupa’da ise ekonominin bu yıl %0,4 oranında daralması bekleniyor. Tüm bu tahminler doğrultusunda 2019 yılında %2,7 olan küresel büyüme oranının 2020’de %1,3 seviyesinde gelmesi bekleniyor.

Petrol piyasasındaki duruma da değinilen raporda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkelerin aralarında anlaşmazlık olması sebebiyle fiyatların düştüğü ve Brent petrolün bu yıl 41 dolarda kalmasının beklendiği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu