Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finlandiya’da Tüketicilerin Ekonomik Beklentileri Kasım’da Toparlandı

Finlandiya Eylül çeyreği GSYİH'si yukarı yönlü revize edilirken tüketicilerin ekonomiye yönelik beklentileri Kasım ayında bir miktar toparlandı.
Finlandiya’da Tüketicilerin Ekonomik Beklentileri Kasım’da Toparlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyrek GSYİH’si revize edilen Finlandiya’nın söz konusu dönemde çeyreklik bazda yüzde 3,3 arttığı açıklandı. Bu, önceki dönemdeki aşağı yönlü revize edilmiş yüzde 3,9 daralmanın ardından gelirken yüzde 2,6’lık büyüme tahmininden yukarı yönlü değiştirildi.

Hem özel tüketimde hem de hükümet harcamalarında toparlanma oldu. Özel tüketim ikinci çeyrekteki yüzde 4,1 düşüşe kıyasla yüzde 2,9 arttı. Hükümet harcamaları da yüzde 1,8 düşüşe kıyasla yüzde 0,4 arttı. Ek olarak, sabit yatırım yüzde 1,5 düşüşe kıyasla yüzde 0,3 düşerek daha az daraldı.

Bu arada, ihracatın %2,6 artması (%-11,1’e kıyasla) ve ithalatın daha hızlı artmasıyla (%4,7’ye karşı %-12,6) net dış talep GSYİH’ye olumsuz katkıda bulundu.

Yıllık bazda ekonomi, önceki çeyrekte aşağı yönlü revize edilen yüzde 6,2’lik küçülmenin ardından üçüncü çeyrekte yüzde 2,7 küçüldü. Finlandiya tüketici güven göstergesi de bir önceki ayın eksi 6,9’undan 2020’nin Kasım ayında eksi 4.8’e yükseldi.

Bu, Temmuz ayından bu yana en güçlü okumaydı, çünkü iki ana bileşen bir önceki aya göre kayda değer seviyede iyileşme gösterdi.
Finlandiya GSYİH
Kaynak: Statistics Finland

Kendi ekonomileriyle ilgili beklentileri (Ekim’deki 6,7’e karşı 7,8) ve 12 ayda Finlandiya ekonomisiyle ilgili beklentiler (eksi 24,9’a karşı eksi 14,4) oldu. Bu arada, hem tüketicilerin şu anki ekonomisine (3,9’a karşı 1,6) hem de gelecek 12 ayda dayanıklı mallara para harcama niyetlerine (eksi 13,4’e karşı eksi 14,4) ilişkin görüşleri zayıfladı.

Tüm bunların yanında Finlandiya istatistik ofisine göre gıda sektörü, 2017 yılında imalatın en yüksek dolaylı istihdam etkisine sahip oldu. Girdi-çıktı istatistiklerine göre gıda endüstrisi, 2017 yılında Finlandiya’nın ulusal ekonomisindeki istihdam üzerindeki en yüksek dolaylı etkisine sahip oldu.

Bu arada Finlandiya’da toplam vaka sayısı 23 bin 148 bine ilerledi. Covid-19 kaynaklı ölüm bilançosu 388’a ulaşırken son dönemdeki yeniden canlanış endişeleri artırdı. Worldometer verilerine göre 26 Kasım’da 496 yeni vaka bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu