Yatırım yapmaya başla!

Finansman Şirketlerinin Karı Arttı

Finansman Şirketlerinin Karı Arttı

Zorunlu karşılık şartlarının gevşemesi, banka dışı finans şirketlerinin işine yaradı. Şirketler yılın ilk yarısında, 958 milyon TL kar sağladı. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında bu rakamın 745 milyon TL olduğu görülüyor. Bu yıl daha fazla kar elde etmelerini sağlayan etkense, finansman şirketlerindeki karşılık düzenlemesi oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi büyümesini sınırlama kararı ile bankalara kullandırdığı kredilerde %4 karşılık ayırmasını duyurdu. Eşitlik ilkesi gereği aynı kuralı finansman şirketleri için de geçer kıldı. Fakat bu oran, finansman şirketlerini zorladığı için %1’e indirildi. İşte zorunlu karşılık şartlarında yapılan bu gevşeme, finansman şirketlerinin olduğundan daha fazla kar elde etmesini sağladı.

Finansal Kurumlar BirliĞi Başkanı Osman Zeki ÖzgerFinansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Osman Zeki Özger; leasing, faktöring ve finansman şirketlerinin açık pozisyon taşımaması nedeniyle, döviz kurlarındaki yükselişin karlılığı etkilemediğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti; “Dünya ticaretinde küçülmenin yaşandığı 2015 yılı ilk çeyreğinde, Türkiye ekonomisi %2.3 büyümeyi başardı. Üç sektör olarak da Türkiye ekonomisinin büyümesinde kritik rol üstlenen KOBİ’ler başta olmak üzere, reel sektöre verdiğimiz desteği artırarak faaliyet gösteriyoruz,” dedi.

Zeki Özger, 30 Haziran 2015 itibariyle açıklanan verilere bakıldığında; bu üç sektörün 2014’ün aynı dönemiyle kıyaslandığında toplam, 88 milyar 615 milyon TL kar sağladığını belirtti. Konuya daha detaylı bir açıklama getiren Özger, şunları söyledi;

“Özkaynak büyüklüğünün %13.6 artışla 12 milyar 643 milyon liraya ve net karın da %28.6 artışla 958 milyon liraya yükseldiğini görüyoruz. Birlik olarak önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarla, her üç sektörde de büyümenin devam edeceğine olan inancımız tamdır. FKB olarak 3 sektörün toplam aktif büyüklüğü, 2014 yılsonuna göre %11.6 büyüyerek; aynı dönemde %11.5 büyüyen bankacılık sektörüyle uyum gösterdi. Benzer büyümeyi 6 aylık özkaynak artışında da görmekteyiz,” dedi.

Özger son olarak leasing sektöründe gayrimenkul işlemleri payının yılın ilk yarısında %30 civarına geldiğini ve Türk finansal kiralama sektörünün dünyada 21. sırada yer aldığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum