Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fed’in Üç Bölgesel Başkanına Göre Bir Faiz İndirimine Daha İhtiyaç Yok!

Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) üç bölgesel başkanı faiz indirimine gidilmesine gerek olmadığını savunarak bu doğrultudaki görüşlere karşı çıktı.
Fed’in Üç Bölgesel Başkanına Göre Bir Faiz İndirimine Daha İhtiyaç Yok!
Yorum

Faiz oranlarını düşürmesi için başta ABD Başkanı Donal Trump tarafından olmak üzere sürekli baskıya maruz kalan Fed, bundan sonraki adımları için merak uyandırmaya devam ediyor.

Bugün gerçekleştirilecek olan dünya merkez bankası başkanlarının buluşma noktası olarak bilinen Jackson Hole Toplantısı’na ev sahipliği yapacak olan Kansas City’nin Fed Başkanı’ndan dün farklı bir yorum gelmişti.

Başkan Esther George, ABD’nin Fed’den gelecek faiz indirimine ihtiyacı olmadığını savunmuş, indirim isteyen diğer yetkililere karşı görüşte olduğunu açıkça ifade etmişti. Bugün George’un bu fikrine katılan üç bölgesel Fed başkanı benzer görüşler bildirdi.

Fed’in üç bölgesel başkanı ABD ekonomisinin faiz indirimine ihtiyacı olduğunu düşünmüyor. Dördüncü başkan ise “zorunda kalınmadığı sürece” buna gerek duymuyor.

ABD Ekonomisinin Faiz İndirimine İhtiyacı Olduğu DüşünülmüyorÜlke ekonomisinin Fed’den beklenen indirime gereksinimi olmadığını savunan üç farklı başkanın yanında dördüncüsü de mecbur kalınmadıkça ilave adıma sıcak bakmıyorken, bu düşünceler yeniden faiz indirimi isteyen banka yetkilileri ile zıt düşmelere sebebiyet verecek gibi görünüyor.

17-18 Eylül’de Fed’den 25 baz puanlık bir indirim daha geleceğine kesin gözüyle bakan ekonomistler mevcutken, bankanın bazı yetkilileri buna gerek görmeyerek başta Trump olmak üzere büyük bir hamle bekleyen diğer yetkililerin de karşısında durarak yeni tartışmaların fitilini ateşleyecek.

George’un ülke ekonomisinin daha da zayıfladığına şahit olmadan ilave bir adımın henüz zamanı olmadığını söylemesinin ardından Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker da benzer yorumlar kaydetti.

Patrick HarkerHarker dün yaptığı açıklamada Fed’in 25 Temmuz’daki çeyrek baz puanlık indirimini çok istekli onaylamadığını belirtirken, bankanın faizlerini bir süre sabit seviyede tutması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca şu sıralar nötr durumda olunduğunu söyleyen Harker, bir süreliğine bu seviyede kalarak gidişata bakılması gerektiğini öne sürdü.

Yine dün Fed’e dair açıklama yapan Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan da bankanın Eylül ayında faiz indirimine gitmesine sıcak bakmadığını dile getirdi. İlave bir adımdan kaçınılmasını savunan Kaplan, gelecek aylarda ihtiyaç duyulduğu taktirde böyle bir adım atılmasını onayladığını söyledi.

Fed’in para politikasında yapacağı değişikliğe karşı çıkan bir diğer isim de Boston Fed Başkanı Eric Rosengren oldu. Bu isimlere karşıt görüşlere sahip yetkili ve analistlerin sayısı oldukça fazlayken, kısa bir süre önce Danske Bank analistleri Fed’den 2020 yılının Nisan ayına kadar beş kez daha faiz indirimi beklediğini açıklamıştı.

Danimarkalı bankanın bu öngörüsü ne kadar doğru çıkacak henüz bilinmiyor ancak bankanın ileride ne yönde bir adım atacağına ilişkin tartışmalara hemen her gün bir yenisi ekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu