Yatırım yapmaya başla!

FED Bej Kitap’ta Koronavirüsün Yaratacağı Etkilerden Endişe Duyulduğu Vurgulandı

Koronavirüs salgını FED’in Şubat ayı Bej Kitap raporunda da yer buldu. Salgının turizm sektörünü olumsuz etkilediği ve fiyatları nasıl etkileyeceği konusunda endişe duyulduğu ifade edildi.
FED Bej Kitap’ta Koronavirüsün Yaratacağı Etkilerden Endişe Duyulduğu Vurgulandı

Amerikan Merkez Bankası (FED) Şubat ayına ait Bej Kitap raporunu yayımlandı. Amerikan iş dünyasının nabzını tutan ve güncel gelişmelerin yansıması olan raporda son iki aydır tüm dünyanın ortak meselesi olan koronavirüse de yer verildi. Raporda Kovid-19’ın seyahat ve turizm sektörünü etkilediği, tedarik zincirini aksattığı ve fiyatlamalar üzerinde yaratacağı etkilerden endişe duyulduğu ifade edildi.

FED Bej Kitap Şubat sayısında, yeni tip koronavirüs salgınının turizm ve seyahat sektörünü olumsuz etkilediğine dair göstergelerin olduğu belirtildi.

FED Bej KitapBankanın 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan raporda ABD’de ekonomik faaliyetlerin ılımlı seyrettiği belirtildi. Ülke genelinde iktisadi aktivitelerin genel olarak arttığı belirtilse de Kovid-19 salgınının yarattığı olumsuz etkilere dikkat çekildi.

Salgının ülkenin seyahat ve turizm sektörünü olumsuz etkilediğine dair göstergeler olduğu vurgulandı. Birçok yerde imalat faaliyetlerinde artış olsa da virüs salgınından dolayı bazı tedarik zincirlerinin aksadığı, bu durumun da birtakım problemler yarattı.

Salgının her geçen gün artış göstermesine bağlı olarak bu sorunların ve aksamaların önümüzdeki haftalarda daha çok artmasından korktukları ifade edildi. Ülke ekonomisi üzerinde negatif etki yaratacak bir diğer faktör olarak Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerine dikkat çekildi.

Bej Kitap raporunda koronavirüsün fiyatları nasıl etkileyeceği konusunda endişe duyulduğu belirtildi.

Kovid-19 Etkileriİstihdamın ılımlı bir artış gösterdiği, öte yandan yetersiz işgücünün bazı firmalarda büyümenin azalmasına neden olduğu ifade edildi. Bunun inşaat projelerinde gecikmelere yol açtığı kaydedildi. Birinci faz anlaşmanın yapılması ile birlikte ABD ile Çin arasında yaşanan sorunların ortadan kalktığı, bunun ürün fiyatlarının düşüreceğine dair iyimserliği artırdığı kaydedildi.

Öte yandan koronavirüs salgınının yaratıcağı etkilerle ürün fiyatlarında artış olmasının muhtemel olduğunun altı çizildi. Yine petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki düşüşün de salgın nedeniyle Çin’den olan talebin zayıflamasına bağlı olarak gerçekleştiği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum