Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı’ndan Daha Fazla Faiz Artışına Yeşil Işık

FED, geçen hafta faiz oranında 25 baz puanlık artış yaparken, Başkan Powell daha fazlası gerekirse bu doğrultuda adım atılacağını söyledi.
FED Başkanı’ndan Daha Fazla Faiz Artışına Yeşil Işık
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, faiz konusuna yönelik yeni bir değerlendirmede bulundu. Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği’nde yaptığı açıklamada, bankanın enflasyonu düşürmek için gerekli adımları atacağını söyledi.

Para politikalarının maksimum istihdamı ve istikrarlı fiyatları teşvik etmeye yönelik ikili görev tarafından yönetildiğini ifade eden Powell, işgücü piyasasının çok güçlü, enflasyonun ise çok yüksek olduğunu belirtti.

“Meslektaşlarım ve ben, yüksek enflasyonun özellikle gıda, barınma ve ulaşım gibi temel ihtiyaç maddelerinin daha yüksek maliyetlerini karşılayamayanlar üzerinde önemli zorluklar getirdiğinin kesinlikle farkındayız.” diyen Powell, fiyat istikrarını yeniden sağlamak için gerekliyse daha kısıtlayıcı seviyelere geçileceğini söyledi.

Geçen hafta yapılan toplantıya ilişkin konuşan FED Başkanı, bu hedefler doğrultusunda birkaç adım attıklarını dile getirdi. FED faiz oranını 25 baz puan artırmıştı. Pandeminin başından bu yana ilk kez faiz artışı yaptıklarını söyleyen Powell, bu kararın hedeflere ulaşmak için doğru olacağını sözlerine ekledi.

Önümüzdeki süreçte bilançoyu küçültmeye başlayabileceklerini belirterek, “Enflasyondaki artışın büyüklüğü ve kalıcılığı geçen yılın ikinci yarısında giderek netleşirken, iş piyasasındaki toparlanma beklentilerin ötesinde hızlanırken, FOMC giderek daha az destekleyici para politikasına yöneldi.” ifadesini kullandı.

Konuşmasından en önemli kısım ise “Fiyat istikrarına dönüşün sağlanması için gerekli adımları atacağız. Özellikle, diğer toplantılarda federal fon oranını 25 baz puanın üzerine çıkararak daha agresif hareket etmenin uygun olduğu sonucuna varırsak, bunu yapacağız.” şeklindeki sözleri oldu.

Ukrayna’da yaşanan savaşın enerji, gıda ve emtia fiyatlarını artırarak, enflasyonu yukarı çektiğini, zaten yüksek olan rakamların daha da yükselmesi anlamına geldiğini söyledi. Son açıklanan enflasyon oranlarının FOMC üyelerinin tahminlerinden çok uzak olduğunu, bunun sebebinin ise dayanıklı mallardaki güçlü talebin etkisinin hafife alınması olarak açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu