Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Ağustos’ta %3’e Yükseldi

Euro Bölgesi enflasyonu 2021'in sekizinci ayında beklentilerle uyumlu olarak yüzde 3'e yükseldi.
Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Ağustos’ta %3’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Ağustos ayına ilişkin nihai tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre Euro Bölgesi’nde enflasyon bir önceki yıla göre yüzde 3’e yükselerek Avrupa Merkez Bankası hedefinin üzerine çıktı.

Beklenti yüzde 3’e yükseliş yönündeydi ki bu Kasım 2011 sonrası en yüksek seviyeyi işaretlemişti. Temmuz’da yüzde 2,2 olarak gerçekleşmişti.

Değişken enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatlarını hariç tutan yıllık çekirdek enflasyon için tahminse yüzde 1,6’ya yükselişi gösteriyordu.

Euro Bölgesi Yıllık Enflasyon Ağustos 2021
Kaynak: Eurostat

Beklenti gerçekleşirken rakam Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin altında kaldı.

Aylık bazda tüketici fiyat endeksi de yüzde 0,4’le tahminlere paralel geldi. Çekirdek enflasyon aylık bazda yüzde 0,3’e yükseldi.

Aylık bazda tüketici fiyat endeksi de yüzde 0,4’le tahminlere paralel geldi. Çekirdek enflasyon aylık bazda yüzde 0,3’e yükseldi.

Eurostat raporuna göre en düşük yıllık oranlar Malta (yüzde 0,4), Yunanistan (yüzde 1,2) ve Portekiz’de (yüzde 1,3) kaydedildi. En yüksek yıllık oranlar her biri yüzde 5’e artış ile Estonya, Litvanya ve Polonya’da kaydedildi.

Ağustos ayında, yıllık Euro Bölgesi enflasyon oranına en yüksek katkı enerjiden gelirken bunu enerji dışı sanayi malları ve gıda, alkol ve tütün ve hizmetler izledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu