Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Özel Sektör Ekonomisi Şubat’ta Yine Düşüş Kaydetti

IHS Markit tarafından açıklanan PMI verileri, Euro Bölgesi’nde güçlü üretim büyümesinin hizmetlerdeki daralmayı telafi edemediğini gösterdi.
Euro Bölgesi Özel Sektör Ekonomisi Şubat’ta Yine Düşüş Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit verilerine göre Euro Bölgesi’nin özel sektör ekonomisi, Şubat ayında çıktıda daha mütevazı bir düşüş yaşadı. Ancak mevsimsellikten arındırılmış IHS Markit Euro Bölgesi Bileşik PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) artışı, daha yavaş bir daralma oranına işaret etti.

Endeks Şubat ayında 48,8 ile Ocak ayındaki 47,8‘den yükseldi. Önceki flash okumadan da yukarı yönlü revize edildi.

En son veriler yine genel olarak iki hızlı bir ekonomiyi gösterdi. Bir yanda, hem yerel hem de uluslararası kaynaklardan gelen artan taleple beslenen imalat, dört ayda en güçlü üretim artışını kaydetti. Tam tersine, hizmet sektörü başka bir belirgin faaliyet daralması kaydetti.

Güçlü üretim performansları hizmet sektörlerindeki devam eden zayıflığı fazlasıyla telafi ettiğinden İtalya, Şubat ayında üretimde ılımlı bir büyüme kaydeden tek ülke olarak Almanya’ya katıldı.
Euro Bölgesi PMI Çıktı Endeksi Şubat
Kaynak: IHS Markit

İrlanda yine en keskin daralmayı kaydederken onu İspanya ve ardından Fransa izledi.

Genel olarak Euro Bölgesi’nde faaliyetteki mütevazı düşüş, yeni siparişlerdeki düşüşle yine yakından bağlantılıydı. En son veriler, Şubat ayındaki daralma oranı marjinal olsa da yeni işlerin art arda beşinci ayda düştüğünü gösterdi. İstihdam cephesindense olumlu haberler geldi.

Bölge genelinde İspanya hariç 12 ay sonra ilk kez net bir artış kaydedildi. Nihai Euro Bölgesi Hizmetler İş Aktivitesi Endeksi ise 45,7 olarak gerçekleşti.

Bir kez daha, İrlanda ve İspanya’nın önderliğinde beş ülkenin tümü faaliyette bir düşüş kaydetti. Fransa ve Almanya, faaliyette benzer şekilde belirgin düşüşler kaydetti.

IHS Markit’in Baş İşletme Ekonomisti Chris Williamson şunları söyledi:

“Düşüş oranındaki bir gevşeme, en son ekonomik gerilemenin, geçen yıl pandeminin ilk darbesinden çok daha az şiddetli göründüğünün altını çizse de ticari faaliyetlerde art arda gelen dördüncü aylık düşüş, Euro Bölgesi ekonomisini çift dipli durgunluğa sürüklüyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu