Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Flaş Kompozit PMI Kasım’da 55,8 Seviyesine Yükseldi

Euro Bölgesi'nin öncü kompozit satın alma müdürleri endeksi, Kasım ayında 55,8 seviyesine yükselerek 2 ayın en yükseğine işaret etti.
Euro Bölgesi Flaş Kompozit PMI Kasım’da 55,8 Seviyesine Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından Euro Bölgesi’nin Kasım ayına ilişkin öncü kompozit satın alma müdürleri endeksi raporu yayımlandı. Açıklanan rapora göre; Ekim ayındaki 54,2 seviyesinden Kasım’da 55,8 seviyesine ulaştı.

Beklentiler 53,7 seviyesine işaret etmişti. Euro Bölgesi kompozit PMI verisi Ekim ayında 54,2 seviyesinde gerçekleşirken, imalat PMI 58,3’e gerilemişti.

Geçici PMI verilerine göre; Euro Bölgesi ticari faaliyet büyümesi Ekim ayında altı ayın en düşük seviyesine gerilerken, Kasım ayında hızlandı. Firma maliyetleri ve mal ile hizmetler için uygulanan ortalama satış fiyatlarının her ikisi de rekor oranlarda yükselirken, yükselişe ay boyunca enflasyonist baskılarda belirgin bir artış eşlik etti.

Hizmetler üst üste üçüncü ayda da imalattan daha iyi performans göstererek, üç ayın en güçlü faaliyet büyümesine işaret etti.
Euro Bölgesi Geçici PMI Verileri - Kasım 2021
Kaynak: IHS Markit

Büyüme imalatta da hızlanırken, son 17 ayda görülen en zayıf ikinci oran olarak kaydedildi. Her iki sektörde de biraz daha güçlü yeni iş akışları sayesinde büyümenin arttığı görüldü. Ancak her iki durumda da talep büyüme oranları yaz aylarında görülenin oldukça altında kaldı.

İmalatta, büyümenin özellikle otomobil sektöründeki üretimde art arda üçüncü bir aylık düşüşle engellendiği gözlendi. Daha olumlu bakıldığında ise özellikle teknik ekipman, yiyecek-içecek ve ev eşyaları için güçlü açılımlar olduğu görüldü.

Hizmet sektöründe özellikle artan virüs enfeksiyon oranları nedeniyle büyümenin Mayıs ayından bu yana en düşük seviyeye ulaştığı turizm ve rekreasyon için en zayıf performans kaydedildi.

Ülke bazında incelendiği zaman, Almanya ve Fransa’da büyümenin hızlandığı görüldü. Fransa’da yaklaşık dört yıldır hizmet faaliyetlerindeki en keskin artış sayesinde fabrika üretimindeki art arda ikinci bir aylık düşüşü dengeleyen, arka arkaya ikinci ay için daha güçlü bir genişleme kaydedildi.

Bölgenin geri kalan ülkelerinde hem imalatta hem de hizmetlerde Fransa ve Almanya’da görülenden daha hızlı bir büyüme görüldü. Her iki sektörde de büyüme oranları Ekim’de iyileşmiş olsa da özellikle zayıf fabrika üretimi büyümesi, Almanya’da bastırılmış bir hizmet sektörü genişlemesinin yanı sıra tekrar gözlendi.

Tedarik sorunlarına ilişkin korkular, üreticiler tarafından daha fazla envanter oluşturulmasına katkıda bulundu. Firmalar mevcut girdi alımlarını artırdıkça Kasım ayında ikinci ay için rekor bir depo stok artışı gerçekleşti. Son olarak gelecekteki üretim beklentileri, Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Tedarik zinciri sorunlarına ilişkin devam eden endişeler, özellikle hizmetler için görünümü karartan Covid-19 dalgalarının etkisine ilişkin artan endişelerle daha da kötüleşti. Üretimdeki iyimserlik, arz ve fiyat endişeleri nedeniyle baskı altında kalsa da Ekim ayının bir yılın en düşük seviyesinden yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu