Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski Spor Arabalardan İlham Alan Dünyanın En Küçük Yatı

Tayvanlı yat firması Hyperlien'ın ürettiği bir yat, dünyanın en küçük yatı olma özelliğine sahip. Tasarımı ve genel özellikleri yazımızda.
Eski Spor Arabalardan İlham Alan Dünyanın En Küçük Yatı
Son Güncelleme: 
Yorum

Tutku ve heyecanın, her sene görücüye çıkacak yeni konseptlerin sadece otomobil dünyasına özel olduğunu mu sanıyorsunuz? Birazdan tanışma fırsatı bulacağınız bu “minik” araç, aslında su taşıtlarında da büyük gelişmelerin olduğunu ispatlıyor. Genellikle yat sözcüğü bizde; içerisinde yatak odasından salona, büyük güverteden mutfağa kadar daha birçok kullanım alanının olduğu lüks taşıtları anımsatır. Belki dünyanın en küçük yatı bu özelliklerden yoksun, ama lüks sözcüğü onun çok da uzağında değil.

Daha önce sizlerle tanıştırdığımız köpek balığından ilham alınarak tasarlanan lüks yat: “Shark Line 46” isimli lüks deniz aracını hatırlıyorsunuzdur. Tıpkı Shark gibi bu küçük yatın arkasında da Hyperlien imzası yer alıyor. Farklı konsept ve tasarımların adresi olan firma, dünyanın en küçük yatını sunarak bu alandaki başarısını tekrar kanıtladı. Lüks yatların klişeleşen özelliklerinden oldukça uzak bir çizgi yakalayan model, ilk görenlerde suyun içinde bir Mini Cooper’a rastlamış izlenimi bırakıyor. Her ne kadar dünyanın en küçüğü unvanını yakalasa da sunduğu olanaklar ve etkileyici tasarımıyla lüks sözcüğünden ödün vermediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Dilerseniz Hyperlien’in yat severlere hediyesi olan bu minik deniz aracına ve sunduğu imkanlara daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en mini yatı!

Hyperlien’den Etkileyici Bir Tasarım “Dünyanın En Küçük Yatı”

Hyperlien’den Etkileyici Bir Tasarım “Dünyanın En Küçük Yatı”Tayvanlı yat firması Hyperlien, bu mini deniz aracıyla gurur duyduğunu belirtiyor. Çok sayıda uluslararası tasarım ödülünü de toplayan Hyperlien Yat tasarım direktörü Janus Huang; mesela eski bir araba olarak Mini dışarıdan çok “küçük” görünse de iç alanı, piyasadaki kendinin iki katı büyüklüğündeki araçlar ile kıyaslanabilir olduğunu ve bu yatında aynı tarzıyla dikkat çektiğini belirtiyor. Hak verirsiniz ki arabanın uzak köşelerine taşınan tekerlekler arabanın iç hacmini arttırır, ayrıca bazı ekipmanlar ya birbiri üzerine yığılarak ya da aynı pozisyonu paylaşarak iç hacim en yüksek seviyeye çıkmasını sağlar. Aslında bu minik taşıtta da gördüğümüz tam olarak bu.

Hyperlien’den Etkileyici Bir Tasarım “Dünyanın En Küçük Yatı”Janus Huang’a göre belki de 8.5 metrelik alanı en yüksek seviyeye çıkarmak gerekir; fakat kullanıcılar sonsuz bir alana ihtiyaç duyar. Bu nedenle Hyperlien yat da nispeten açık alanlar oluşturulurken, Huang’ın savunduğu haklı düşünceden ilham alınmıştır. Yirmi yılı aşkın süredir, iç tasarım konusunda sayısız ödüle layık görülen firma, işinin gerçekten de ehli konumunda.

Firma bu gösterişli tasarımında ilk önem verilenin alan kazanma amacı olduğunu vurguluyor. Bunun için de yatın içerisinde açılır-kapanır ya da çok amaçlı-işlevli ekipmanlara yer verildiğini belirtiyor. Huang alandan tasarruf ile ilgili şu örneği veriyor. “Genel olarak TV bir yat ekipmanıdır, fakat ben insanların denizdeyken TV izlemek istemelerini tuhaf buluyorum.” Gerçekten ben de bu konuda ona katılmamak elde değil diye düşünüyorum.

Hyperlien’den Etkileyici Bir Tasarım “Dünyanın En Küçük Yatı”Nespresso kahve makineleri ve iyi bir ses sisteminin bulunduğu bu mini Hyperlien, kullanıcılara dinlendirici ve konforlu bir yatçılık deneyimi sunmayı amaçlıyor. Bu yılki “iF Tasarım Ödülü”nü kazanan, görünüşte birbiriyle çatışan iki unsuru ustalıkla sentezleyen mini yat; önümüzdeki yıllar tatil bölgelerinin vazgeçilmezleri arasında olacaktır. Eski model bir spor arabanın düzgün, zarif çizgileri ile tamamlanan maksimize kabin alanı ve her iki taraftaki kanatlar yat tutkunlarının oldukça dikkatini çekecektir. Janus Huang son olarak dünyanın en minik yatının önümüzdeki yıl ortaya çıkacağını ve bu tasarımın yanında yer almak için sabırsızlandığını vurguluyor.

Sıra dışı bir yat modeli olan bu mini tasarım, sevimli olduğu kadar tam bir teknoloji harikası. Önümüzdeki yıl görücüye çıkacak bu yatları suların üzerinde görebilmeyi dört gözle bekliyoruz. Tabi ki henüz açıklanmayan fiyatı da merak ettiğimiz diğer bir konu. Umut ederiz kendi kadar küçük olur… Peki, bu tasarımı siz nasıl buldunuz? Sizde bıraktığı olumlu ya da olumsuz düşünceleri bizimle de paylaşır mısınız?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu